14/2016

BLISKOŚĆ PRZY MŁYNIE

Uczestnicząc w Europejskich Dniach Młynów, 3 i 4 czerwca 2016 roku, siedzę sobie razem z innymi akurat przy Starym Młynie z roku 1888 w Grucznie. Próbuję zrozumieć kulturę bliskości, o której mówi papież Franciszek.

Do Mieszka II list od pobożnej teściowej

Myślący – może aż za bardzo po chrześcijańsku – król Bolesław Chrobry postanowił, że skoro „pierwociny” należą się Panu Bogu, to jego pierwszy syn imieniem Bezprym powinien zostać osobą duchowną, a dopiero drugi, imieniem Mieszko – królem.

Dookoła świata

Mając dwadzieścia siedem lat postanowiła zupełnie zmienić swoje życie. Sprzedała samochód i najcenniejsze rzeczy, zostawiała świetnie rozwijającą się karierę w telewizji, spakowała plecak i… wyruszyła w podróż dookoła świata, z której ciągle nie może wrócić. Z Julią Raczko, autorką bloga…

Duchowni gwarancją jedności w Kościele

Apostołowie i ich następcy są fundamentem trwałości i autentyczności Kościoła. Służą oni całej wspólnocie przez nauczanie, uświęcanie (modlitwę i sakramenty) oraz posługę miłości (caritas i przewodzenie). Jest to głównie zadanie biskupów i ich współpracowników prezbiterów. Natomiast diakoni pomagają im i…

DWIE ŚWIĄTYNIE

Są świątynie, których wznoszenie, fizyczne i duchowe, trwa latami. W przypadku świątyni Opatrzności Bożej w warszawskim Wilanowie, możemy mówić nawet o wiekach.

Jurata

W Juracie najbardziej lubię poranki, szczególnie te letnie. Ulice o tej porze są prawie puste, na molo kręci się raptem kilka osób. W oddali słychać delikatny szum morza, ptaki śpiewają w koronach drzew. Błogi spokój.

Nowi rycerze Bożego Grobu

„Bądź chrześcijaninem, rycerzem Chrystusa. Walcz o najwyższe dobra moralne, najwyższe dobra religijne, nie spuszczaj z oczu również troski o chrześcijan w Ziemi Świętej” – to główny charyzmat Zakonu Rycerskiego Grobu Bożego w Jerozolimie – mówi komandor Karol Szlenkier. 11 czerwca…

Odławiacze bobrów

Bóbr to groźny przeciwnik. Inteligentny i przebiegły. Wyposażony w dodatku w zęby, które przegryzają drzewa, więc z ludzką ręką poradzi sobie bez problemu. Akcja odławiania to zadanie dla odważnych.

Sacrum i profanum, czyli moda w kościele

W Limerick jest dość chłodno, nawet w lipcu. Tak więc problem pokusy założenia do kościoła kusych szortów czy zbyt głębokich dekoltów rozwiązuje aura. W pamięci pozostała mi za to inna sytuacja – pies towarzyszący swoim właścicielom podczas nabożeństwa. I nie…

W leśnych sanatoriach

„To, co jest zgodne z naturą, jest dobre. To, co jest wbrew naturze, jest złe” – głosi chińskie przysłowie. A cóż jest bardziej naturalnego i pierwotnego niż szumiący, zielony las. To właśnie on jest najlepszym terapeutą i lekarstwem na wiele…

Wiek męski – zwycięski

Owego lata ogromnie zatęskniłem za przyrodą, marzyłem o niej jak roślina o słońcu. Zbudziła się we mnie żądza oddychania leśnym balsamem. Jak nigdy dotąd w ostatnich kilku latach namiętnie zapragnąłem zapachu nadrzecznych łąk i chciałem wsłuchiwać się w plusk wody…

Ziemniaczana młodzież

Nie mogę przestać zachwycać się przełomem wiosny i lata. Nie mogę przestać kupować nowalijek. Nie mogę się powstrzymać! Jestem uzależniony!