W leśnych sanatoriach

REKLAMA

„To, co jest zgodne z naturą, jest dobre. To, co jest wbrew naturze, jest złe” – głosi chińskie przysłowie. A cóż jest bardziej naturalnego i pierwotnego niż szumiący, zielony las. To właśnie on jest najlepszym terapeutą i lekarstwem na wiele dolegliwości. Za darmo i bez skutków ubocznych. Wystarczy znaleźć kilka chwil i spokojnie się w nim zanurzyć – wakacyjny czas temu służy.

Wilgotne, czyste powietrze, niewielkie wahania temperatury, cisza, łagodny klimat. To właśnie oferuje nam las. Ludzie od wieków intuicyjnie korzystali z jego dobrodziejstw, a drzewom przypisywali ogromną moc. Przy nowo wybudowanym domu sadzono drzewo, by chroniło przed złem. Z brzozy i lipy wyrabiano kołyski – ich siła miała zapewnić niemowlętom zdrowy rozwój, a jodłowa miotełka broniła gospodarstwa przed gośćmi z zaświatów. Przykłady można mnożyć.

Dzisiaj natomiast wiemy, że przebywanie wśród zieleni dostarcza nam wielu korzyści. Coraz więcej lekarzy zaleca swoim pacjentom, by jak najczęściej przebywali w otoczeniu drzew, które są naturalnym źródłem tlenu. Wchłaniają także z powietrza pyły, sadze i toksyny.

Las jest miejscem szczególnym, swoistą odtrutką na codzienny zgiełk. (…)

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *