Nowi rycerze Bożego Grobu

REKLAMA

„Bądź chrześcijaninem, rycerzem Chrystusa. Walcz o najwyższe dobra moralne, najwyższe dobra religijne, nie spuszczaj z oczu również troski o chrześcijan w Ziemi Świętej” – to główny charyzmat Zakonu Rycerskiego Grobu Bożego w Jerozolimie – mówi komandor Karol Szlenkier. 11 czerwca odbyła się uroczysta inwestytura Bożogrobców w katedrze pelplińskiej.

 

– Ekscelencjo, bardzo się cieszymy, że możemy być dzisiaj razem. Przy tej okazji sięgnijmy do historii zakonu rycerskiego, który ma od dwudziestu lat swoje zwierzchnictwo w Polsce. Dlaczego kiedyś powstał Zakon Rycerski Grobu Bożego w Jerozolimie?

– Tak jak większość zakonów rycerskich, sięga on korzeniami wypraw krzyżowych i królestwa jerozolimskiego, natomiast rycerstwo świeckie, do którego mam zaszczyt należeć i w Polsce przewodniczyć narodowemu zwierzchnictwu, ma historię nieco krótszą, datowaną na połowę wieku XIX, kiedy to Stolica Apostolska postanowiła powołać na nowo, czyli pozbierać z rozproszenia całe rycerstwo świeckie i włączyć je w prace kościoła na rzecz Ziemi Świętej i nowo powstającego wtedy patriarchatu łacińskiego w Jerozolimie. (…)

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *