Katechezy

Kult Najdroższej Krwi Chrystusa – ks. Andrzej Megger

W pobożności wielu wiernych miesiącem czci Najdroższej Krwi Chrystusa jest lipiec. Wprawdzie dzisiaj liturgia Kościoła powszechnego nie przewiduje odrębnego święta dla uczczenia tej tajemnicy, to jednak wyraża się ona najczęściej poprzez odmawianie litanii. Skąd zatem takie znaczenie Krwi Pańskiej i…

Czy Kościół katolicki jest Boży? – ks. Piotr Moskal

Tak! I to w podwójnym sensie. Jest Boży w tym sensie, że jego założycielem jest Bóg. Jezus Chrystus zapoczątkował Kościół, powołując uczniów i ustanawiając Dwunastu Apostołów. Ponadto każdy człowiek jest wprowadzany do Kościoła przez sakrament chrztu, a więc przez sakramentalne działanie Boga. Kościół jest Boży…

Czy Pan Bóg ma płeć? – ks. Piotr Moskal

Nie! Pan Bóg nie jest płciowo określony. Płeć jest zawężeniem doskonałości bytu do określonej płci – męskiej lub żeńskiej. Osobnik płci męskiej nie ma tego, co ma osobnik płci żeńskiej, i na odwrót. Gdyby Bóg miał płeć, czegoś by Mu…

Okoliczności Wniebowstąpienia Jezusa – ks Wojciech Kardyś

Po swoim zmartwychwstaniu Jezus przez czterdzieści dni przebywał na terenie Palestyny i ukazywał się ludziom – kobietom, apostołom i innym świadkom. Tego typu objawienie się Zmartwychwstałego określamy mianem „chrystofanii”. Po tym okresie wstąpił od nieba i zasiadł po prawicy Ojca.

Wspólnota i bezinteresowność – ks. Marek Łangowski

Człowiek przez swoją naturę przeznaczony jest do życia we wspólnocie w tej najprostszej formie, jaką jest rodzina. Rodzimy się, wzrastamy, wychowujemy w przestrzeni bezinteresowności, którą rodzina powinna zapewnić. Wraz z wiekiem i dojrzałością doceniamy tę bezinteresowność, bez której nie wyobrażamy…

Czy człowiek potrzebuje Boga? – ks. Piotr Moskal

Czy Bóg jest dobrem dla człowieka? Człowiek nie jest niczym nieograniczoną pełnią bytu, nie jest Bogiem. Żadna przemiana ekonomiczno-społeczna, żadne rozwiązanie polityczne, żaden postęp naukowo-techniczny i medyczny, żadne zabiegi biotechnologiczne, żaden system edukacyjny, żadna psychoterapia nie sprawią, że człowiek stanie…

Procesja – znak Kościoła w drodze – ks. Andrzej Megger

W okresie wielkanocnym, jak w żadnym innym czasie, uczestniczymy w wielu procesjach. Począwszy od procesji rezurekcyjnej, która w wielu parafiach odbywa się w każdą niedzielę Wielkanocy, przez procesje błagalne z błogosławieństwem pól, z dziećmi komunijnymi, a zakończywszy na procesji Bożego…

Czy Bóg istnieje? – ks. Piotr Moskal

Tak! Bóg istnieje, a wiedza o Jego istnieniu jest rezultatem metafizycznego wyjaśniania realnego świata. Chodzi o poznanie filozoficzne typu metafizycznego, bo tylko takie poznanie pozwala przekroczyć dane doświadczenia. Nauki przyrodnicze z definicji wyjaśniają świat przez odniesienie pewnych danych fizycznych do…

Korzenie liturgii uświęcenia czasu – ks. Andrzej Megger

Liturgia jest sprawowana nie tylko w przestrzeni świętych miejsc, w kościołach i kaplicach, lecz również w czasie. Ten natomiast nie jest czymś obojętnym, przypadkowym czy drugorzędnym. Jest znakiem rzeczywistości nadprzyrodzonej. Najlepszym tego przykładem jest dzień Pański, czyli niedziela. Od samego początku chrześcijanie zbierali się…

Biblijne tło Wielkiego Postu – ks. Wojciech Kardyś

Trwamy w okresie Wielkiego Postu – wyjątkowego czasu, który ma nas przygotować na owocne przeżycie świąt Zmartwychwstania Pańskiego. Przez wieki stopniowo zmieniały się i kształtowały liturgiczne obchody wielkopostne. Zawsze jednak podkreślano, że mają one swoje umocowanie w przekazach Pisma Świętego.