Pelplin: Za nami Diecezjalna Konferencja Katechetyczna

Świeccy i duchowni katecheci pracujący w diecezji pelplińskiej 2 września 2023 r. spotkali się w Pelplinie. Wydarzenie rozpoczęła Msza św. pod przewodnictwem biskupa diecezjalnego Ryszarda Kasyny. Homilię wygłosił biskup pomocniczy Arkadiusz Okroj.

REKLAMA

2 września zebrało się w Pelplinie kilkuset świeckich i duchownych katechetów na dorocznej konferencji. Podczas Mszy św. biskup pelpliński Ryszard Kasyna apelował, aby katecheci mimo trudności nie zniechęcali się i „potrafili docierać do  uczniów i wychowanków słowem, wiedzą i świadectwem życia”.

Spotkanie rozpoczęła Msza św. koncelebrowana przez kilkudziesięciu kapłanów pod przewodnictwem biskupa diecezjalnego Ryszarda Kasyny oraz biskupa pomocniczego Arkadiusza Okroja.

We wprowadzeniu do liturgii główny celebrans powiedział, że modlitwa u progu nowego roku katechetycznego ma pomóc, „byśmy mimo różnych trudności nie zniechęcali się i byli głosicielami Bożej miłości, świadkami Jezusa Chrystusa i potrafili docierać do naszych uczniów i wychowanków słowem, wiedzą i świadectwem życia”.

Biskup Arkadiusz Okroj w homilii zauważył, że nie wypracowano w kontekście zmieniającej się rzeczywistości „jaką wizję człowieka i jaką wizje Polaka chcemy mieć”. Biskup mówił o wyborze, który zaproponowano uczniom: katecheza, etyka albo nic, co przyspieszyło u wielu wypisywanie się z nauki religii.

Trudności mnożą, mówił biskup sytuacje rodzinne, gdzie członkowie „nie potrafią tworzyć ze sobą zdrowych relacji”. „Coraz trudniej być nauczycielem a jeszcze trudniej katechetą”, stwierdził kaznodzieja. Przypomniał, że „na naszych oczach zmienia się mentalność ludzi, hierarchia wartości, mamy do czynienia z kryzysem autorytetów”.

Bp Okroj zauważył jednak, że „jesteśmy zgromadzeni, aby szukać odpowiedzi na pytanie, co robić, by tu i teraz odpowiednio reagować na zachodzące nadal dynamiczne zmiany”.

„Wasza obecność tu jest wspaniałym świadectwem, nam wszystkim  potrzebnym, że jesteście ogromnym talentem dla Kościoła”, mówił biskup i kontynuował, zwracając się do katechetów, że są ludźmi, „którzy nie zakopują swoich talentów, nie boją się ryzyka i nowych wyzwań”. Dodał, że katecheci dalej formujący się  i kształcący „są otwarci na nowe metody nauczania i ewangelizacji”, a przede wszystkim są „ludźmi, którzy nie stracili wiary”. Bp Okroj przypomniał, że główne zadanie katechety to „wychowywanie i kształtowanie postawy ucznia”.

Po Mszy św. konferencję na temat: „Trudne tematy na katechezie – jak sobie radzić?”, wygłosił prezes Stowarzyszenia Pedagogów „Natan” dr Zbigniew Barciński.

We Mszy św. uczestniczyli również uczniowie Pelplińskiej Diecezjalnej Szkoły Organistowskiej, rozpoczynający kolejny rok nauki.

Galeria zdjęć TUTAJ.

Posłuchaj TUTAJ:
– Homilia bpa Arkadiusza Okroja 02.09.23 Diecezjalny Zjazd Katechetów

Wywiady:
https://www.facebook.com/radioglos/videos/3160336117604127

Źródło: https://radioglos.pl/wiadomosci/z-zycia-kosciola/11053-w-pelplinie-odbyla-sie-diecezjalna-konferencja-katechetyczna

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *