Obchody 80. rocznicy Bitwy o Monte Cassino, wśród uczestników ostatni weterani

Po 80 latach od pamiętnej Bitwy o Monte Cassino na terenie Polskiego Cmentarza Wojennego na tym wzgórzu spotkają się przedstawiciele władz Polski na czele z Prezydentem RP i Marszałkiem Senatu, kombatanci, rodziny żołnierzy, a także ostatni żyjący weterani 2. Korpusu Polskiego gen. Andersa. Główne uroczystości odbędą się w sobotę 18 maja. Ich organizatorem jest Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych przy wsparciu Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej w Rzymie.

REKLAMA

Jednym z uczestników obchodów rocznicowych jest 99-letni Józef Skrzynecki. Już jako 16-latek wstąpił do armii gen. Andersa. W czasie walk o Monte Cassino był czołgistą w 4 Pułku Pancernym „Skorpion”. Walczył też o wyzwolenie Bolonii i Ankony, a po wojnie wrócił do Polski.

Związek Kombatantów i Osób Represjonowanych RP im. Danuty Siedzikówny „Inki” w Gdyni w 2023 r. odznaczył Józefa Skrzyneckiego Honorowym Krzyżem Inki. „To niezwykły, prosty i skromny człowiek, zamieszkujący w parafii Opieki Świętego Józefa i Matki Bożej z Góry Karmel w Łodzi. Pojawia się codziennie w kościele, żyje jak każdy senior i dobry sąsiad. Jednak ma niesamowitą historię do opowiedzenia, której był nie tylko świadkiem, ale także jej cichym bohaterem” – czytamy na stronie Urzędu Miasta Łodzi, której Skrzynecki na co dzień jest mieszkańcem.

Jak poinformowano na stronie rządowej, główne uroczystości na Polskim Cmentarzu Wojennym na Monte Cassino rozpoczną się Mszą się o godz. 16:00. Zaplanowano też modlitwę duchownych innych wyznań. Po odegraniu hymnów narodowych i powitaniu gości przez Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, nastąpią przemówienia okolicznościowe, a po nich Apel Poległych i odśpiewanie utworu „Czerwone Maki”.

Następnym punktem obchodów będzie ceremonia złożenia wieńców przez oficjalne delegacje państwowe i odegranie hejnału mariackiego, po czym nastąpi odprowadzenie wojskowej asysty honorowej i zakończenie uroczystości.

Już w przeddzień głównych obchodów w piątek 17 maja o godz. 17:00 w Piedimonte San Germano odbyła się uroczystość przy pomniku 6. Pułku Pancernego im. Dzieci Lwowskich.

W niedzielę 19 maja o 17:00 będą miały miejsce uroczystości na Cmentarzu Commonwealth (Piazza Diamare). Na poniedziałek 20 maja na godz. 10:00 zaplanowano ceremonię złożenia kwiatów przed popiersiem gen. Andersa (Largo Gen. Anders – Museo Historiale), a na 17:00 w Acquafondata uroczystość złożenia kwiatów przed Pamiątkowym Cokołem w miejscu pierwotnego pochówku żołnierzy 2. Korpusu Polskiego. Wtorek 21 maja będzie ostatnim dniem uroczystości. O godz. 10:00 w San Vittore del Lazio odbędzie się uroczystość złożenia kwiatów przed pomnikiem poległych żołnierzy 2. Korpusu Polskiego, a o 11:45 zostaną złożone kwiaty na włoskim Cmentarzu Wojennym w Mignano Monte Lungo.

Źródło: https://www.ekai.pl/obchody-80-rocznicy-bitwy-o-monte-cassino-wsrod-uczestnikow-ostatni-weterani/
Fot. Witold Gudyś

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *