Papież w Weronie: Piękno tego miasta zainspirowało Szekspira

Jak geniusz Szekspira został zainspirowany pięknem Werony, aby opowiedzieć historię dwojga kochanków idących na przekór wzajemnej wrogości rodzin, tak my chrześcijanie zainspirowani Ewangelią mamy siać miłość wszędzie tam, gdzie jest nienawiść – powiedział Papież na rozpoczęcie swej jednodniowej wizyty w Weronie.

REKLAMA

Podczas spotkania z kapłanami i zakonnikami wezwał ich, by pamiętali o początkach swego powołania. „U źródeł życia kapłańskiego nie jesteśmy my, nasze dary czy jakieś szczególne zasługi, ale zaskakujące wezwanie Pana, Jego miłosierne spojrzenie, które pochyliło się nad nami i wybrało nas do tej posługi, chociaż nie jesteśmy lepsi od innych, jesteśmy grzesznikami jak inni”. Franciszek przyznał, iż podoba mu się to, co powiedział św. Augustyn: szukaj w sobie zasług, a nic nie znajdziesz, tylko łaskę. I właśnie ta łaska, jak zauważył Papież, wywołuje zdumienie.

„Drodzy bracia kapłani, drogie siostry i bracia zakonni: nigdy nie traćmy zdumienia powołaniem! Przypomnijcie sobie dzień, w którym Pan was powołał” – mówił Franciszek, podkreślając, że to jest prawdziwy fundament ich posługi. Jeśli o tym zapomną, ryzykują, że w centrum będą stawiać nie Pana Boga, lecz siebie i będą służyć nie Królestwu Bożemu, lecz własnym sprawom.

Franciszek przyznał, że nasze życie składa się zarówno z pięknych chwili, jak i momentów znużenia i rozczarowania. Jeśli jednak zawsze pamiętamy, że Pan Bóg nas wybrał, to możemy być spokojni. On nie zostawi nas z pustymi rękoma – zapewniał Papież.

Radio Watykańskie

Źródło: https://www.vaticannews.va/pl/papiez/news/2024-05/papiez-w-weronie-piekno-tego-miasta-zainspirowalo-szekspira.html

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *