Brat bliźniak – Anna Maria Kolberg OV

„Bliźniaczki Kyrie i Brielle Jackson urodziły się dwanaście tygodni przed terminem. Ich przyszłość była niepewna. Dzieci zostały umieszczone na oddziale intensywnej terapii w oddzielnych inkubatorach, aby uniknąć ryzyka zakażenia krzyżowego. To była standardowa procedura w tamtych czasach”.

REKLAMA

„Kyrie robiła duże postępy i przybierała na wadze, ale mniejsza bliźniaczka, Brielle, nie przybierała na wadze w takim samym tempie jak jej siostra. Miesiąc po urodzeniu Brielle ważyła tylko 910 gramów, a jej poziom tlenu był niski. Stan jej zdrowia ciągle się pogarszał, aż znalazła się w stanie krytycznym. Nic nie pomagało. Ze swoimi chudymi jak patyki ramionami Brielle była sina od płaczu i miała problem z ciśnieniem. Jej rodzice obserwowali to wszystko z lękiem. Myśleli, że stracą swoje ukochane dziecko.
Właśnie wtedy pielęgniarka Gayle Kasparian postanowiła działać wbrew szpitalnemu protokołowi. Chciała spróbować czegoś, co było dość powszechne w Europie, ale nieznane w Stanach Zjednoczonych. Było to sprzeczne z polityką i zasadami szpitala, ale Gayle była tak zdeterminowana, że postanowiła spróbować. Umieściła mniejszą bliźniaczkę z siostrą w tym samym inkubatorze. To, co wydarzyło się później, nazwano cudem.
– Kiedy umieściłam Brielle z jej siostrą, stało się coś niesamowitego – powiedziała Kasparian lokalnej gazecie. – Od razu się uspokoiła. Jej tętno ustabilizowało się, a kolor jej skóry się zmienił.
W ciągu kilku minut poprawił się poziom tlenu. Potem Kyrie objęła swoją drobną rączką młodszą siostrę.
Od tego czasu pielęgniarki stosowały tę prostą technikę podwójnej inkubacji lub ratunkowego uścisku w przypadku innych wcześniaków – bliźniąt i trojaczków. Wcześniej takie rodzeństwa wcześniaków trzymano w osobnych inkubatorach, aby zmniejszyć ryzyko infekcji”.

* * *

Gdy trudne sprawy odbierają Ci pokój ducha – masz „Brata bliźniaka”. Gdy potrzebujesz motywacji, pocieszenia, akceptacji, masz „Brata bliźniaka”. Gdy tracisz siły, wypełniając swe obowiązki – masz „Brata bliźniaka”. Gdy Twoje chore ciało odmawia Ci posłuszeństwa – masz „Brata bliźniaka”.

On ogołocił samego siebie, przyjąwszy postać sługi – stając się podobnym do Ciebie (por. Flp 2,7).

* * *

Chrystus umarł za nas, jako za grzeszników, gdyśmy jeszcze byli bezsilni. A nawet za człowieka sprawiedliwego podejmuje się ktoś umrzeć tylko z największą trudnością. Chociaż może jeszcze za człowieka życzliwego odważyłby się ktoś ponieść śmierć. Bóg zaś okazuje nam swoją miłość właśnie przez to, że Chrystus umarł za nas, gdyśmy byli jeszcze grzesznikami (Rz 5,6–8).

[PS Historia pochodzi ze strony pl.newsner.com.]

Anna Maria Kolberg OV

„Pielgrzym” [14 i 21 maja 2023 R. XXXIV Nr 10 (873)], str. 30

Dwutygodnik „Pielgrzym” w wersji papierowej oraz elektronicznej (PDF) można zakupić w księgarni internetowej Wydawnictwa Bernardinum.

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *