Mściszewice (w dokumentach pojawiają się już w XV w.) to jedna z mniejszych miejscowości na Kaszubach, a parafia – choć jako kuracja powstała w 1920 r. – też nie jest zbyt ludna, bo liczy aktualnie ok. 1300 wiernych, niemniej może się poszczycić osobami tu urodzonymi, które zajęły w historii zdecydowanie poczesne miejsce.
Tak bowiem należy postrzegać pochodzących stąd – Pawła Brzeskiego (1914-2008), działacza polonijnego na Kanadyjskich Kaszubach czy Helenę Żelewską. Ta ostatnia przyszła na świat w Mściszewicach w 1869 r. w rodzinie ziemiańskiej Hermana i Antoniny Borzyszkowskiej i dała się poznać jako wybitna nauczycielka, działaczka polonijna w Wolnym Mieście Gdańsku oraz ideowa opiekunka młodzieży. Po ukończeniu Zakładu Najświętszej Maryi Panny Anielskiej w Kościerzynie była zrazu prywatną nauczycielką w zamożnych rodzinach ziemiańskich na Pomorzu oraz w prywatnej szkole żeńskiej we Wrzeszczu. Następnie, niemal przez dwa lata studiowała we Francji (Lyon), doskonaląc jednocześnie język francuski, którego wraz z językiem niemieckim w latach 1905–1922 nauczała w katolickiej szkole przy Kaplicy Królewskiej w Gdańsku. (…)
ks. Jan Walkusz
Więcej przeczytasz w 16. numerze dwutygodnika „Pielgrzym” [6 i 13 sierpnia 2023 R. XXXIV Nr 16 (879)], str. 32.
Dwutygodnik „Pielgrzym” w wersji papierowej oraz elektronicznej (PDF) można zakupić w księgarni internetowej Wydawnictwa Bernardinum.