Przymusowa sterylizacja? Rasizm? Lobotomia? Nauka – ważna i potrzebna, bywa selektywnie ślepa. Wiara w paradygmat może prowadzić do tragedii.
W Szwecji, jeszcze niecałe pięćdziesiąt lat temu, przymusowo sterylizowano kobiety „z powodu bycia rozwiązłą”. Niezwykle popularna lobotomia u wielu pacjentów powodowała trwałą niepełnosprawność. W swojej rasistowskiej retoryce Niemcy wprost odwoływali się do wyników badań amerykańskich naukowców – Charlesa Davenporta, profesora zoologii na Harvardzie, czy Madisona Granta, szefa Nowojorskiego Towarzystwa Zoologicznego.
Dziura w głowie
W 1935 roku podczas Międzynarodowego Kongresu Neurologicznego w Londynie Carlyle Jacobsen i John Fulton z Uniwersytetu Yale ogłosili wyniki swojego najnowszego badania. Jego uczestnicy – szympansy, cechujące się dotąd wyjątkowym uporem i drażliwością, po operacji usunięcia znacznej części płatów czołowych stawały się pogodne i skłonne do współpracy. Przysłuchujący się referatowi portugalski neurolog prof. Egas Moniz wpadł na pomysł, by podobnej terapii poddać ludzi. (…)
Jan Hlebowicz, publicysta, historyk, pracownik IPN Gdańsk
Więcej przeczytasz w 24. numerze dwutygodnika „Pielgrzym” [27 listopada i 4 grudnia 2022 R. XXXIII Nr 24 (861)]
Dwutygodnik „Pielgrzym” można zakupić w księgarni internetowej Wydawnictwa Bernardinum.
UWAGA – NOWOŚĆ!
Czasopismo do nabycia także w wersji elektronicznej (PDF)!