8/2024

Rytuały – kotwice codzienności – Zofia Pomirska

Zapewne wielu z nas kojarzy scenę z komedii „Jak rozpętałem drugą wojnę światową”, rozgrywającą się w angielskim obozie, gdy na hasło „tea time” żołnierze porzucają swoje zajęcia i z blaszanymi kubkami ruszają po popołudniową porcję herbaty. Niezapomniany Franek Dolas, nawet…

Pompeje – Adam Hlebowicz

Pompeje to nieduże miasto w regionie Kampania we Włoszech założone w końcu XIX wieku. Turystów z całego świata przyciągają tu starożytne ruiny, przysypane kilkoma metrami popiołu wulkanicznego powstałego w wyniku wybuchu Wezuwiusza w 79 roku. Niejako w cieniu tych słynnych…

Namaścił mnie i posłał, abym… – Anna Maria Kolberg OV

„Pewien cyrk ustawiony na jakimś peryferyjnym placu miasta nagle podczas przedstawienia zaczął się palić. Klaun, przygotowany już do występu, wybiegł czym prędzej na zewnątrz, aby wzywać na pomoc. Dobiegł zdyszany na miejski plac i zaczął wołać do przechodniów: – Cyrk…

Ten niezwykły fitoterapeuta – Wit Romanowski

Istnieje wiele doskonałych oczyszczaczy organizmu, o których warto pamiętać. Na przykład manayupa (Desmodium molliculum), hercampuri (Gentianella nitida) oraz flor de arena (Tiquilla paronychodes). Brzmi egzotycznie? W sumie tak – choć nie do końca. Tak – bo rośliny pochodzą dosłownie z…

Kaszubski „Wujek” i jego Biblia – ks. Jan Walkusz

Miniony niedawno okres Wielkiego Postu koncentrował naszą uwagę przede wszystkim na Słowie Bożym, zgodnie ze wskazaniem samego Chrystusa: „Nie samym chlebem żyje człowiek, lecz każdym słowem pochodzącym z ust Bożych”.

Czy człowiek niewierzący ma sumienie? – ks. Piotr Moskal

Sumienie (łac. conscientia) to współwiedza, poznanie refleksyjne, w którym następuje rozpoznanie zgodności lub niezgodności sądu praktycznego kierującego ludzkim działaniem z sądem teoretycznym o rzeczy lub osobie, w stosunku do której ktoś działa, i w stosunku do celu, czyli racji zaistnienia działania.

Co ma kapok do Wielkanocy? – Wincenty Łaszewski

Przeżywamy wyjątkowy czas, w którym żyjemy Jezusowym zmartwychwstaniem, a ja proponuję w nim żeglarską opowieść szytą na miarę chrześcijańskiej przypowieści. Nie tracąc czasu na zbędne wprowadzenia, od razu przejdę do rzeczy, czyli do ratunkowej kamizelki.

Lament po Mistrzu Słowa – ks. Zdzisław Ossowski

Ernest Bryll nie umiał żyć samotnie. Wokół niego gromadzili się ludzie młodzi i dorośli, ci, co dopiero odkrywali w sobie pasję poetycką, ale także ci, którzy już dorobili się całkiem opasłych tomików własnej poezji. Nie odtrącał ani nie pomijał nikogo.…

Sztuczna inteligencja to już nie science fiction – Paweł Skiba

Gwałtowny postęp technologiczny przekształca naszą codzienność w sposób, który jeszcze dekadę temu wydawał się niemożliwy. W tym wyścigu prym wiedzie sztuczna inteligencja (AI, od ang. Artificial Intelligence). AI, będąc obecnie jedną z najprężniej rozwijanych gałęzi technologii, znajduje zastosowanie w wielu…

Jezus powstał z martwych i żyje – ks. Augustyn Eckmann

„Tego właśnie Jezusa wskrzesił Bóg, a my wszyscy jesteśmy tego świadkami” (Dz 2,32) – powiedział św. Piotr w Jerozolimie podczas swego najważniejszego wystąpienia. Na przestrzeni wieków rozmaite teorie i poglądy wiły się wokół prawdy o Zmartwychwstaniu. Prawda ta nie jest…

Poszukiwanie Dobrego Pasterza – ks. Arkadiusz Drzycimski

IV niedziela wielkanocna obchodzona jest w Kościele jako Niedziela Dobrego Pasterza. Rozpoczyna ona również Tydzień Modlitw o Powołania Kapłańskie i Zakonne. W tym rozważaniu właśnie wątek modlitewny jest kluczem, ponieważ troski o powołania do służby w Kościele nie można redukować jedynie do suchych statystyk. Liczby są…