8/2024

Rytuały – kotwice codzienności – Zofia Pomirska

Zapewne wielu z nas kojarzy scenę z komedii „Jak rozpętałem drugą wojnę światową”, rozgrywającą się w angielskim obozie, gdy na hasło „tea time” żołnierze porzucają swoje zajęcia i z blaszanymi kubkami ruszają po popołudniową porcję herbaty. Niezapomniany Franek Dolas, nawet…

Pompeje – Adam Hlebowicz

Pompeje to nieduże miasto w regionie Kampania we Włoszech założone w końcu XIX wieku. Turystów z całego świata przyciągają tu starożytne ruiny, przysypane kilkoma metrami popiołu wulkanicznego powstałego w wyniku wybuchu Wezuwiusza w 79 roku. Niejako w cieniu tych słynnych…

Ten niezwykły fitoterapeuta – Wit Romanowski

Istnieje wiele doskonałych oczyszczaczy organizmu, o których warto pamiętać. Na przykład manayupa (Desmodium molliculum), hercampuri (Gentianella nitida) oraz flor de arena (Tiquilla paronychodes). Brzmi egzotycznie? W sumie tak – choć nie do końca. Tak – bo rośliny pochodzą dosłownie z…

Czy człowiek niewierzący ma sumienie? – ks. Piotr Moskal

Sumienie (łac. conscientia) to współwiedza, poznanie refleksyjne, w którym następuje rozpoznanie zgodności lub niezgodności sądu praktycznego kierującego ludzkim działaniem z sądem teoretycznym o rzeczy lub osobie, w stosunku do której ktoś działa, i w stosunku do celu, czyli racji zaistnienia działania.

Co ma kapok do Wielkanocy? – Wincenty Łaszewski

Przeżywamy wyjątkowy czas, w którym żyjemy Jezusowym zmartwychwstaniem, a ja proponuję w nim żeglarską opowieść szytą na miarę chrześcijańskiej przypowieści. Nie tracąc czasu na zbędne wprowadzenia, od razu przejdę do rzeczy, czyli do ratunkowej kamizelki.

Lament po Mistrzu Słowa – ks. Zdzisław Ossowski

Ernest Bryll nie umiał żyć samotnie. Wokół niego gromadzili się ludzie młodzi i dorośli, ci, co dopiero odkrywali w sobie pasję poetycką, ale także ci, którzy już dorobili się całkiem opasłych tomików własnej poezji. Nie odtrącał ani nie pomijał nikogo.…

Sztuczna inteligencja to już nie science fiction – Paweł Skiba

Gwałtowny postęp technologiczny przekształca naszą codzienność w sposób, który jeszcze dekadę temu wydawał się niemożliwy. W tym wyścigu prym wiedzie sztuczna inteligencja (AI, od ang. Artificial Intelligence). AI, będąc obecnie jedną z najprężniej rozwijanych gałęzi technologii, znajduje zastosowanie w wielu…

Jezus powstał z martwych i żyje – ks. Augustyn Eckmann

„Tego właśnie Jezusa wskrzesił Bóg, a my wszyscy jesteśmy tego świadkami” (Dz 2,32) – powiedział św. Piotr w Jerozolimie podczas swego najważniejszego wystąpienia. Na przestrzeni wieków rozmaite teorie i poglądy wiły się wokół prawdy o Zmartwychwstaniu. Prawda ta nie jest…

Poszukiwanie Dobrego Pasterza – ks. Arkadiusz Drzycimski

IV niedziela wielkanocna obchodzona jest w Kościele jako Niedziela Dobrego Pasterza. Rozpoczyna ona również Tydzień Modlitw o Powołania Kapłańskie i Zakonne. W tym rozważaniu właśnie wątek modlitewny jest kluczem, ponieważ troski o powołania do służby w Kościele nie można redukować jedynie do suchych statystyk. Liczby są…