Malarstwo oparte na kontrastach – rozmowa z Markiem Kubskim, polskim malarzem

W jego malarstwie często pojawia się smutny krajobraz, postać ludzka w strachu lub w odwadze, szaty bogatych jeźdźców, konie w ruchu czy zbroje dawnych cywilizacji. Odzwierciedlając sytuację danego czasu, przedstawia temat wojny, strach, lęk i patos. Z Markiem Kubskim, uznanym polskim malarzem mieszkającym na stałe w Austrii, o sztuce i procesie twórczym rozmawia Alina Lużyńska.

– Sztuka zajmuje w pana życiu wyjątkowe miejsce, to właśnie jej poświęcił się pan niemal całkowicie. Jakby pan opisał swoje malarstwo?

– Moje malarstwo oparte jest na kontrastach. Fakt istnienia różnych form malarskich powoduje powstawanie wielu możliwości, takich jak kolor czy forma, którą wystarczy pobudzić. Szukam najprostszych środków, także pod względem formalnym. Nigdy nie staram się używać nowych technik czy materiałów, lecz bazuję na własnej prostej technice. Maluję olejem i akrylem. Grunt jest podstawą. Wszystko jest proste, czyste, naturalne – i to jest dobry podział. (…)

Więcej przeczytasz w 8. numerze dwutygodnika „Pielgrzym” [14 i 21 kwietnia 2024 R. XXXV Nr 8 (897)], str. 22-23.

Dwutygodnik „Pielgrzym” w wersji papierowej oraz elektronicznej (PDF) można zakupić w księgarni internetowej Wydawnictwa Bernardinum.

Udostępnij ten artykuł:

Jeden komentarz

  1. Mareczku przepiękne obrazy ,cudowne kolory i i Ty jak zwykle uśmiechnięty..i ten kapelusz …szapo..👍💯❤️

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *