Piłka jest okrągła, a bramki są dwie – Jan Hlebowicz

Jak wyglądały początki piłki nożnej w Polsce? Dlaczego pierwszy mecz zakończył się po sześciu minutach? I w jakich okolicznościach Ernest Wilimowski przeszedł do historii światowego futbolu?

To nie był ładny mecz. Obie drużyny grały zachowawczo, raczej z tyłu. Niewiele było składnych akcji i groźnych strzałów na bramkę. Ostatecznie jednak, ku radości kibiców, Polska wygrała z Walią po rzutach karnych 5:4, a tym samym wywalczyła awans na Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej 2024, które odbędą się w Niemczech. W kontekście sukcesu (czy rzeczywiście?) piłkarzy warto przypomnieć polskie początki najpopularniejszej gry zespołowej na świecie.

Pierwsze sześć minut…

Wszystko zaczęło się w Galicji. Za pierwszy mecz piłki nożnej na ziemiach polskich (będących wówczas pod zaborami) uznaje się spotkanie we Lwowie 14 lipca 1894 roku. Przy okazji II Zlotu Sokolego tamtejszy „Sokół” spotkał się ze swoim krakowskim odpowiednikiem. O przebiegu meczu wiemy z relacji opublikowanej na łamach „Przewodnika Towarzystwa «Sokół»”. (…)

Jan Hlebowicz, publicysta, historyk, pracownik IPN Gdańsk

Więcej przeczytasz w 8. numerze dwutygodnika „Pielgrzym” [14 i 21 kwietnia 2024 R. XXXV Nr 8 (897)], str. 28-29.

Dwutygodnik „Pielgrzym” w wersji papierowej oraz elektronicznej (PDF) można zakupić w księgarni internetowej Wydawnictwa Bernardinum.

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *