Czy Krzysztof Kolumb był Polakiem? – Jan Hlebowicz

Najsłynniejszy żeglarz na świecie nie pochodził od włoskich chłopów. Był polskim księciem, synem króla Władysława III Warneńczyka. Tak przynajmniej twierdzi portugalski historyk dr Manuel Rosa.

Sensacyjnie ustalenia badacza, autora bestsellera „Kolumb. Historia nieznana”, obiegły polskie media na początku lutego, wywołując prawdziwą sensację. Jednak śmiała hipoteza Rosy, znana w świecie nauki już od kilkunastu lat, przez większość środowiska akademickiego przyjmowana jest sceptycznie.

Hipoteza: polski książę

Według oficjalnej wykładni Kolumb urodził się w Genui w rodzinie tkaczy. Dr Rosa twierdzi natomiast, że odkrywca Ameryki w roku w 1492 urodził się w Madalena do Mar na Maderze. Ojcem Kolumba miał być polski król Władysław III, który po przegranej bitwie pod Warną ukrywał się na wyspie pod przybranym imieniem i nazwiskiem Henrique Alemao. Monarcha miał związać się z portugalską szlachcianką Eanes João dos Reis Gomes i to właśnie z ich związku miał narodzić się przyszły odkrywca Ameryki. „Teraz, kiedy prawda wyszła na jaw, Kolumb nigdy więcej nie będzie znany jako Włoch, ale jako polski książę urodzony w Portugalii” – mówił dr Rosa w rozmowie z Polską Agencją Prasową. Zdaniem historyka to hiszpański sąd pomógł ukryć królewski rodowód Kolumba przed społeczeństwem. (…)

Jan Hlebowicz, publicysta, historyk, pracownik IPN Gdańsk

Więcej przeczytasz w 5. numerze dwutygodnika „Pielgrzym” [3 i 10 marca 2024 R. XXXV Nr 5 (894)], str. 28-29.

Dwutygodnik „Pielgrzym” w wersji papierowej oraz elektronicznej (PDF) można zakupić w księgarni internetowej Wydawnictwa Bernardinum.

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *