4/2024

Blisko nas – Adam Hlebowicz

Każda niezależna myśl, jaka powstaje na Białorusi, jest natychmiast poddawana inwigilacji i w konsekwencji prześladowaniom. Wysłany sms, polubienie w internecie czegoś, co jest na przykład wyrazem solidarności z walczącą Ukrainą, modlitwa z odmówieniem egzorcyzmu, „aby demon wojny opuścił Kreml”, potrafią…

Naprawdę najcudowniejsi – Anna Maria Kolberg OV

„To, co słyszała w swojej głowie, było perfekcyjne – mówił o śpiewie Jenkins jej ostatni akompaniator, Cosme McMoon. Ona uważała, że śpiewa sopranem koloraturowym, czyli najwyższym, rzadkim, wręcz wirtuozerskim głosem kobiecym. Prawda była jednak zupełnie inna”.

Kościół w jaskini Platona – Wincenty Łaszewski

Chyba każdy z nas słyszał o Platonie i nawet jeśli nie jest w stanie zbyt wiele powiedzieć o tym najsłynniejszym uczniu Sokratesa, to z pewnością wie co nieco o jego „jaskini i cieniach”. Dziś chciałbym do tego obrazu nawiązać i…

Piasek na wagę złota – Beata Demska

Ostatnią rzeczą, o jakiej można by pomyśleć o piasku, jest to, że mogłoby go kiedykolwiek zabraknąć. Nie zdajemy sobie sprawy, że na świecie jego wartość stawia się na równi z wodą czy ropą naftową, że biją się o niego mafie…

Haker stulecia – Jan Hlebowicz

Genialny matematyk i kryptolog. Łamiąc kod Enigmy wraz ze współpracownikami, mógł ocalić nawet 30 milionów ludzkich istnień. Historia jego życia to gotowy scenariusz na film.

Król o kryptonimie „Kaszuba” – ks. Jan Walkusz

Ks. Hilary Jastak, jak przystało na króla, spektakularnie i efektywnie – poza priorytetowym duszpasterstwem – realizował się na kilku płaszczyznach: konspiracyjnej, charytatywnej i niepodległościowej. Zawsze podkreślał też swe kaszubskie pochodzenie, pielęgnując i promując rodzimą kulturę.

Znaleźć to, co dobre – Ewelina Heine

Niestabilna sytuacja społeczno-polityczna, trudna sytuacja majątkowa, nieciekawa sytuacja rodzinna, trudne relacje małżeńskie, problemy wychowawcze z dziećmi. Smutny jest obraz polskiej, europejskiej i światowej rzeczywistości. Można płakać i załamywać ręce – bo jest nad czym. Jednak czy aby na pewno o…

Jesteśmy misjonarzami jako wspólnota – ks. Zbigniew Sobolewski

II Niedziela Wielkiego Postu od 2006 roku jest obchodzona w Polsce jako Dzień Modlitwy, Postu i Solidarności z Misjonarzami. To okazja, aby w naszą wędrówkę włączyć wielkopostną modlitwę za misjonarki i misjonarzy oraz jałmużnę. Nasi misjonarze w dalekich krajach cierpliwie…

Wielki Post – droga do życia w prawdzie – ks. Augustyn Eckmann

Jeśli w życiu człowieka podstawowe zachowania i relacje zostają naruszone – przede wszystkim relacja z Bogiem – wówczas miejsce wolności zajmuje terror, miejsce dojrzałości – manipulacja, miejsce miłości – przemoc i egoizm. Końcowym elementem eliminacji Boga z ludzkiego życia jest…

Moc ran Chrystusa – o. Paweł Warchoł

Rany Zbawiciela są dowodem zwycięskiej miłości Chrystusa, większej od cierpień, których doświadczamy, i wszelkiego zła na świecie. W ranach Jezusa mieści się moc uzdrowienia z chorób duchowych i cielesnych. Ludzie zazwyczaj myślą o korzyściach materialnych, zapominając, że tylko Bóg przynosi…