Król o kryptonimie „Kaszuba” – ks. Jan Walkusz

Ks. Hilary Jastak, jak przystało na króla, spektakularnie i efektywnie – poza priorytetowym duszpasterstwem – realizował się na kilku płaszczyznach: konspiracyjnej, charytatywnej i niepodległościowej. Zawsze podkreślał też swe kaszubskie pochodzenie, pielęgnując i promując rodzimą kulturę.

Jest już zwyczajem Rady Naczelnej Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, że na początku roku wskazuje na swoistego patrona nowego czasu. Rok 2023 był rokiem Antoniego Abrahama, aktualny zaś został proklamowany rokiem ks. Hilarego Jastaka. Inauguracja obchodów, z udziałem zarządu i członków ZK-P oraz wielu Pomorzan, odbyła się miejsce 18 stycznia w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Gdyni, z którym od 1946 roku związany był ks. prałat H. Jastak. Cóż zadecydowało, że w 110. rocznicę urodzin i 24. rocznicę śmierci tegoż duchownego wskazano nań jako na nieprzemijający – mimo upływu czasu – wzorzec? (…)

ks. Jan Walkusz

Więcej przeczytasz w 4. numerze dwutygodnika „Pielgrzym” [18 i 25 lutego 2024 R. XXXV Nr 4 (893)], str. 32.

Dwutygodnik „Pielgrzym” w wersji papierowej oraz elektronicznej (PDF) można zakupić w księgarni internetowej Wydawnictwa Bernardinum.

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *