7/2023

Oni już zmartwychwstali? – Elżbieta Ruman

Minęły cztery lata od „tego” 13 lutego, kiedy umarł mój przyjaciel Tadeusz. Nie znałam nikogo, kto tak bardzo kochał świat i ludzi. „Żyję po to – mówił mi – żeby odkrywać  w ludziach dobro i mówić im o tym”. Przez…

Rozważania 1941 roku – Adam Hlebowicz

Błogosławiony ks. Henryk Hlebowicz w czasie okupacji okresu 1939–1941 zasłynął w Wilnie z serii niezwykle odważnych, a jednocześnie mocno osadzonych w Ewangelii homilii. Trzydziestosiedmioletni kapłan głosił Słowo Boże, w którym nie ukrywał prawdziwych sprawców zbrodni, prześladowań i deportacji.

Torty nie-torty – Ola Kucharska

Słysząc słowo „tort” od razu przed oczami wyobraźni widzimy okrągły biszkopt przełożony kremem. W kuchni staropolskiej sprawa wcale nie była jednak taka oczywista. Nie dość, że sama nazwa często odnosiła się do ciast zupełnie innego typu, to mogła dotyczyć potraw…

Ofiara komunistycznej zbrodni – Jan Hlebowicz

W opozycji do materialistycznego marksizmu twórca Ruchu Światło-Życie, ks. Franciszek Blachnicki, proponował alternatywę – oryginalną „teologię wyzwolenia człowieka”. Z tego powodu stał się obiektem ataku komunistów. Po latach okazało się, że śmierć duchownego nastąpiła na skutek zabójstwa poprzez podanie mu…

Życiowe odrodzenie – Alicja Samolewicz-Jeglicka

Nastolatka, mąż i ojciec trójki dzieci oraz samotna mama. Co ich łączy? Zmiana, która się w nich dokonała. Upadek i życiowe zmartwychwstanie. Mimo że pochodzą z różnych środowisk i różnych stron Polski, to połączył ich wiatr Ducha Świętego.

Zmartwychwstał i pozostał dzieckiem – Wincenty Łaszewski

On zmartwychwstał! Nie, nie będę kolejną osobą, która o tym opowiada. Zrobię coś innego: pochylę się nad jednym z „ciągów dalszych” zmartwychwstania. Powiem: Jezus zmartwychwstał, a potem przychodzi do nas w objawieniach – najczęściej jako dziecko. Dziwne?

Spisek przeciw Zmartwychwstałemu – ks. Wojciech Kardyś

W niedzielny poranek wielkanocny będziemy witać się słowami: „Chrystus zmartwychwstał! Prawdziwie zmartwychwstał!”. Czy istnieje możliwość, że jednak prawdziwie nie zmartwychwstał? Może uczniowie wykradli Jego martwe ciało, a światu ogłosili, że On żyje? Taki scenariusz wymyślili przeciwnicy Mesjasza.

Triduum paschalne – ks. Augustyn Eckmann

Triduum Paschalne męki, śmierci i zmartwychwstania Pańskiego jest świętowaniem jednego i niepodzielnego misterium Chrystusa, które rozpoczyna się w Wielki Czwartek wieczorną mszą Wieczerzy Pańskiej i kończy się nieszporami niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego.