Zmartwychwstał i pozostał dzieckiem – Wincenty Łaszewski

On zmartwychwstał! Nie, nie będę kolejną osobą, która o tym opowiada. Zrobię coś innego: pochylę się nad jednym z „ciągów dalszych” zmartwychwstania. Powiem: Jezus zmartwychwstał, a potem przychodzi do nas w objawieniach – najczęściej jako dziecko. Dziwne?

Jezus objawia się jako dziecko? Podobnie jest na ikonach: naucza (z nieba), siedząc na kolanach Matki, które są Jego tronem. Czasem bywa to trudne do zrozumienia nawet dla uczonych.
Dawno temu studiowałem teologię w Niemczech. Niewiele pamiętam z tamtych wykładów, ale jeden epizod pozostał we mnie jak wykuty w kamieniu. Pewien profesor dogmatyki zadał na wykładzie pytanie: „Jak to możliwe, że w wielu objawieniach pojawia się Dzieciątko Jezus? Przecież Jezus umarł i zmartwychwstał jako dorosły człowiek! Jest w niebie jako dorosły, a nie jako dziecko. Więc niemożliwe jest, aby przychodził do nas jako dziecko”. Na sali zapadła cisza. (…)

Wincenty Łaszewski

Więcej przeczytasz w 7. numerze dwutygodnika „Pielgrzym” [2 i 9 kwietnia 2023 R. XXXIV Nr 7 (870)]

Dwutygodnik „Pielgrzym” w wersji papierowej oraz elektronicznej (PDF) można zakupić w księgarni internetowej Wydawnictwa Bernardinum.

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *