Potęga mikrobiomu – rozmowa z Zofią Kowalską, dietetykiem specjalizującym się w pracy z chorobami skóry

W ciągu ostatnich dziesięciu lat naukowcy dowiedli, że organizm człowieka nie jest samowystarczalną jednostką, lecz złożonym ekosystemem, który zawiera biliony bakterii i innych drobnoustrojów zamieszkujących naszą skórę, jamę ustną czy jelita, mających potężny wpływ na nasze zdrowie i funkcjonowanie. O tym, czym jest mikrobiota człowieka i jak wpływa na nasze zdrowie, z Zofią Kowalską, dietetykiem specjalizującym się w pracy z chorobami skóry, rozmawia Maja Sitkiewicz.

REKLAMA

– Czym tak właściwie jest mikrobiom?
– Mikrobiom to grupa drobnoustrojów – głównie bakterii i grzybów – które zamieszkują określony obszar – w tym także ludzkie ciało. Mikrobiomy znajdziemy wszędzie tam, gdzie wejście do naszego organizmu musi być chronione przed czynnikami zewnętrznymi. Jelita, skóra, układ rozrodczy, jama ustna, uszy, nos – to obszary ludzkiego ciała, które muszą odpierać stały atak ze strony patogenów, zanieczyszczeń i innych szkodliwych substancji. Żaden z tych narządów nie byłby w stanie właściwie pełnić swojej funkcji, gdyby nie posiadał wysoce wyspecjalizowanej armii dobroczynnych mikroorganizmów.
Dwa największe mikrobiomy ludzkiego ciała żyją na skórze i w jelitach – zwłaszcza w jelicie grubym. Mikrobiom jelit składa się ze stu trylionów mikroorganizmów i wpływa niemalże na wszystkie funkcje ludzkiego ciała! (…)

Więcej przeczytasz w 6. numerze dwutygodnika „Pielgrzym” [19 i 26 marca 2023 R. XXXIV Nr 6 (869)]

Dwutygodnik „Pielgrzym” w wersji papierowej oraz elektronicznej (PDF) można zakupić w księgarni internetowej Wydawnictwa Bernardinum.

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *