Książę Niezłomny – Adam Hlebowicz

„Czerwony pas i peleryna w cieniu, czerń sutanny z guzikami jaśniejszymi – i biret – znak widomy, że gotów jest krew przelać za wiarę… – Krzyż moim łukiem przymierza, zawołanie jego…” – tak opisywał kard. Adama Sapiehę pisarz Wiesław Helak w swej ostatniej powieści „W stronę Seretu”. Książę Niezłomny – tak go nazwali wierni w podzięce za odważną postawę w czasie jego ponad czterdziestoletniej posługi biskupa, a potem kardynała. Było to nieprzypadkowe nawiązanie do postaci bł. Fernanda z Portugalii, bohatera dramatu Pedra Calderona z XVII wieku, przyswojonego polskiej kulturze przez Juliusza Słowackiego.

REKLAMA

Kard. Adam Sapieha pochodził ze słynnego książęcego rodu, związanego na dobre i złe z Polską i Kościołem katolickim. Był zaangażowany w pomoc ubogim i potrzebującym, w czasie pokoju i w okresie II wojny światowej. Doktor obojga praw, dyplomata, poliglota. Był autorytetem dla młodego Karola Wojtyły, który – już jako papież Jan Paweł II – w czasie swej siódmej pielgrzymki do ojczyzny w 1999 roku powiedział w Krakowie: „Ci, którzy pamiętają go tak jak ja, mają obowiązek przypominać, aby ta wielkość trwała i tworzyła przyszłość narodu i Kościoła na tej polskiej ziemi”. (…)

Adam Hlebowicz

Więcej przeczytasz w 6. numerze dwutygodnika „Pielgrzym” [19 i 26 marca 2023 R. XXXIV Nr 6 (869)]

Dwutygodnik „Pielgrzym” w wersji papierowej oraz elektronicznej (PDF) można zakupić w księgarni internetowej Wydawnictwa Bernardinum.

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *