To, co najważniejsze – Zofia Pomirska

Czasem wielkie sprawy (rzeczy, ludzie, zdarzenia) ukryte są gdzieś na uboczu, gdzie nie sięgają kamery, gdzie nie ma celebrytów, gdzie niepotrzebne jest lokowanie produktu. Za mną IX Odpust Kaszubski na Świętej Górze Polanowskiej, wydarzenie bez precedensu, bo związane z wolą odradzania obecności ducha kaszubskiego na terenach, gdzie o kaszubskiej tożsamości raczej się nie myśli.

REKLAMA

Jak przypomina gospodarz tutejszego Sanktuarium Matki Bożej Bramy Niebios i pomysłodawca odpustów, franciszkanin o. Janusz Jędryszek: „Wracamy do korzeni Pomorza, które w wyniku reformacji zostało zgermanizowane, a Kaszubi zostali zepchnięci na wschód. To były tereny kaszubskie. Papież Grzegorz IX księcia szczecińskiego nazywał Księciem Kaszubów, a do XVI wieku tu – na Pomorzu – śpiewano pieśń ku czci św. Faustyna, pierwszego patrona Kaszubów – Felix Cassubia. Wracamy dziś do tradycji, by obecni mieszkańcy poczuli smak tej rodnej ziemi”. (…)

Zofia Pomirska

Więcej przeczytasz w 14. numerze dwutygodnika „Pielgrzym” [9 i 16 lipca 2023 R. XXXIV Nr 14 (877)], str. 4

Dwutygodnik „Pielgrzym” w wersji papierowej oraz elektronicznej (PDF) można zakupić w księgarni internetowej Wydawnictwa Bernardinum.

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *