14/2023

To, co najważniejsze – Zofia Pomirska

Czasem wielkie sprawy (rzeczy, ludzie, zdarzenia) ukryte są gdzieś na uboczu, gdzie nie sięgają kamery, gdzie nie ma celebrytów, gdzie niepotrzebne jest lokowanie produktu. Za mną IX Odpust Kaszubski na Świętej Górze Polanowskiej, wydarzenie bez precedensu, bo związane z wolą…

Postanowili poczekać – Anna Maria Kolberg OV

„Na końcu świata znajdowała się piękna dolina, w której ludzie nawet w pełni lata nie mogli się rozgrzać, ponieważ wielka góra rzucała na nią cień. Mieszkańcy doliny bardzo chcieli zakosztować ciepła, ale żaden z nich nie miał odwagi wspiąć się…

Zwierzęta na służbie – Jan Hlebowicz

Koty, małpy, a nawet niedźwiedzie towarzyszyły polskiej armii. Zwierzęta jeździły w czołgach, pływały w okrętach i latały w samolotach. Nie odstępowały żołnierzy na polu walki. Nie z wszystkimi los obszedł się jednak łagodnie.

Kaszuby oczami i piórem Ślązaka – ks. Jan Walkusz

Literatura podróżnicza, która przeżywała swoje najlepsze czasy w romantyzmie, w okresie międzypowstaniowym skoncentrowana była między innymi na „spenetrowaniu” własnego kraju w celu dotarcia do nowych źródeł tożsamości. Do takiej konwencji nawiązywali autorzy tekstów pamiętnikarsko-podróżniczych ostatnich dekad XIX wieku.

Coś o Europie i… Maryi – Wincenty Łaszewski

Ludzie pilnie szukają proroctw. Chcą zajrzeć za zasłonę jutra. Tym razem chyba już nie z ciekawości, ale ze strachu. Boją się przyszłości, a powodów mają setki. Polityka jest niebezpieczna, klimat rozbujany, moralność odwrócona, roboty wymykają się spod kontroli. Dlatego ludzie…

Zaproszenie na koncerty – Anna Mazurek-Klein

5 lipca w murach pelplińskiej katedry zainaugurowany został XXV Jubileuszowy Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej. Koncerty odbywać się będą w każdą środę o godzinie 19 do 30 sierpnia, kiedy to nastąpi uroczyste zakończenie festiwalu. W muzyczne wieczory będzie można delektować się…

Sieć pielgrzymich dróg – ks. Tomasz Huzarek

Święty Jan Paweł II w 1982 roku podczas pielgrzymki do Santiago de Compostela powiedział między innymi: „Moje spojrzenie ogarnia w tej chwili cały kontynent europejski, tę olbrzymią sieć dróg, komunikacji, które łączą z sobą składające się nań miasta i narody…

Pustelnicze życie – ks. Dawid Tyborski

Życie pustelnicze otoczone jest wieloma stereotypami, jak choćby założeniem, że pustelnik ucieka od świata i ludzi, jego ulubionym przysmakiem są korzonki z igliwiem sosny i że śpi, mając pod głową jakiś kamień lub kloc drewna. Wierzy się także, że pustelnik…