Historia piwem płynąca – Ola Kucharska

Historia piwa nierozerwalnie łączy się z historią osadnictwa ludzkiego. Kiedy człowiek nauczył się zbierać i przetwarzać zboże oraz wytwarzać z niego chleb, niewiele brakowało, by przygotować piwo.

REKLAMA

Pierwotnie napój ten nie przypomniał tego, który znamy dzisiaj. Była to mętna ciecz o konsystencji papki z pływającymi w niej okruchami chleba. Takie piwo pili około 4000 lat p.n.e. Sumerowie – a robili to przez słomki, by uniknąć połknięcia większych kawałków. Wyrabiali oni piwo z orkiszu w dwóch gatunkach: mocnym i ciemnym dla mężczyzn i jasnym, lżejszym dla kobiet. Po Sumerach spuściznę piwną przejęli Babilończycy. Oni jako pierwsi zaczęli używać do jego wytworzenia chmielu. Napój był dla nich tak ważny, że w słynnym kodeksie Hammurabiego znalazły się aż 4 paragrafy dotyczące go. Podobnie sytuacja wyglądała w starożytnym Egipcie, gdzie piwo zajmowało drugie miejsce ważności – zaraz po chlebie. Co ciekawe, piwowarstwem w starożytności zajmowały się wyłącznie kobiety. (…)

Ola Kucharska, muzealniczka i rekonstruktorka historyczna

Więcej przeczytasz w 14. numerze dwutygodnika „Pielgrzym” [9 i 16 lipca 2023 R. XXXIV Nr 14 (877)], str. 36

Dwutygodnik „Pielgrzym” w wersji papierowej oraz elektronicznej (PDF) można zakupić w księgarni internetowej Wydawnictwa Bernardinum.

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *