Zimowanie – Anna Mazurek-Klein

Zima to pora roku, za którą większość z nas nie przepada. Jednak gdy spojrzymy na nią z innej perspektywy, potrafi zachwycić. To surowa, a jednocześnie mądra nauczycielka życia, o ile jesteśmy gotowi wysłuchać tego, co ma nam do przekazania.

Zimowanie to termin, który stał się popularny za sprawą książki Katherine May „Zimowanie. Moc odpoczynku i wyciszenia, kiedy wszystko idzie nie tak”. W swej niezwykle kojącej opowieści autorka próbuje znaleźć sposób na przetrwanie życiowych zmian. „Czasami zimowanie przychodzi stopniowo, niekiedy spada na nas przerażająco szybko. Za każdym razem jest jednak nieuniknione. Chociaż lubimy sobie wyobrażać, że życie może być wiecznym latem, jego zim nie da się uniknąć” – pisze brytyjska pisarka.

Czas odpoczynku
Zima to czas, który wiąże się ze spowolnieniem naszych codziennych aktywności. Chcąc nie chcąc, zimą zwalniamy. Dni są krótkie, za oknem mróz, drzewa przykryte śnieżną pierzyną, a sikorki i wróble zaglądają do karmników, licząc na małe co nieco. Zaszywamy się w swoich domach, mamy więcej czasu dla bliskich i na zrobienie rzeczy, na które szkoda było  czasu latem. Więcej czasu mamy również na mniej czy bardziej interesujące rozmowy. Grzejemy się przy kominku, zapalamy świece, pijemy pachnące i aromatyczne herbaty, czytamy też więcej książek. Zima „to czas na refleksję i rekonwalescencję, na powolną odnowę, na doprowadzenie domu do porządku. (…)

Anna Mazurek-Klein

Więcej przeczytasz w 1. numerze dwutygodnika „Pielgrzym” [8 i 15 stycznia 2023 R. XXXIV Nr 1 (864)]

Dwutygodnik „Pielgrzym” można zakupić w księgarni internetowej Wydawnictwa Bernardinum.

UWAGA!
Czasopismo do nabycia także w wersji elektronicznej (PDF)!

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *