25/2022

Czas – Elżbieta Ruman

Ignacy Jan Paderewski miał pięćdziesiąt osiem lat, kiedy w 1918 roku wrócił do Polski, aby w Niepodległej objąć tekę ministra spraw zagranicznych, pięćdziesiąt dziewięć lat – kiedy w imieniu Rzeczpospolitej podpisał traktat wersalski, a sześćdziesiąt jeden, gdy ponownie ruszył na…

„Nowy” Jan Paweł II – Adam Hlebowicz

To, że w dzisiejszym świecie wszystko usiłuje się podważać, nawet sprawy najbardziej fundamentalne, przestało zaskakiwać. Takim przykładem jest rodzina. Nikt nie wymyślił niczego wspanialszego niż kochająca się rodzina, najlepiej z więcej niż jednym dzieckiem.

Żurawina w kuchni – Maria Fall-Ławryniuk

Ciemnoczerwone kuliste owoce o soczystym miąższu i nieco cierpkim smaku cenione są ze względu na ich walory smakowe i niezwykłe wartości odżywcze. W naszym kraju żurawina jest wciąż jednak mało znana i doceniana, choć jej popularność w medycynie klasycznej rośnie,…

Przystawiała pijawki i puszczała krew – Jan Hlebowicz

Była ewenementem w skali całego ówczesnego świata. W pracy używała kleszczy i brzytew. Opatrywała rany i usuwała zaćmę. W XVII wieku, gdy zawód ten wykonywali wyłącznie mężczyźni, została chirurgiem pracującym w wielickiej kopalni soli.

Bohaterowie są niepotrzebni – Wincenty Łaszewski

Jeśliby stworzyć listę najpopularniejszych słów religijnych, wysoko znalazłyby się dziś takie wyrażenia, jak „oczyszczenie”, „oświecenie sumień” czy „zwycięstwo Maryi”. To znak, że ludzie czekają na interwencję samego nieba, jakby Kościół nie był już dla nich źródłem nadziei. Chciałbym, by usłyszeli,…

Daj sobie prawo do odpoczynku – Beata Demska

W przygotowanie świąt wkładamy dużo serca, ale też dużo pracy i zachodu, więc siadając do wigilijnej kolacji, odczuwamy często przede wszystkim… zmęczenie. Marzymy już tylko o tym, by móc odpocząć. Czy jednak potrafimy odpoczywać? I czym w ogóle jest odpoczynek?

Krótka historia piłki nożnej – ks. Piotr Lipkowski

Od 20 listopada w Katarze odbywają XXII Mistrzostwa Świata w piłce nożnej, które potrwają do 18 grudnia. Jest to pierwszy turniej, który rozgrywany jest na Bliskim Wschodzie, pierwszy w kraju, w którym dominuje islam, oraz pierwszy, który rozgrywa się jesienią.

Misterium Ojca – ks. Sławomir Kunka

Miłość Boga Ojca jest starsza niż stworzony świat, silniejsza niż całe zło zaistniałe w świecie i obejmująca wszystko, co było, jest i będzie. W Niepokalanym Poczęciu Matki Zbawiciela widać tę miłość Ojca w jej najpierwotniejszym wyrazie.