19/2022

Uwaga – dezinformacja! – Adam Hlebowicz

Podobno ojcem dezinformacji jest nasz niesławnej pamięci rodak Feliks Dzierżyński. To on i jego ludzie po raz pierwszy w dziejach wywiadu przeprowadzili akcję „Trust” – by zniwelować wpływ środowisk rosyjskiej białej emigracji wprowadzono do niej agenta.

Wspólnota – Elżbieta Ruman

Ostatnią niedzielę sierpnia spędziłam w Jastarni – byłam gościem parafii Nawiedzenia NMP. Przede mną do parafialnego sklepiku dotarły moje książki, które po każdej mszy świętej miałam podpisywać. To był już prawdziwy koniec wakacji, byłam więc przekonana, że odbędę kilka miłych…

Czas na figi – Maria Fall-Ławryniuk

Koniec lata to czas, kiedy warto wykorzystać w kuchni świeże figi i to nie tylko do słodkich deserów. Bardzo dobrym pomysłem jest podanie figi na wytrawnie, na słodko-kwaśno, na słono, ostro lub bardzo pikantnie.

Gra o tron, smoki i średniowieczna Anglia – Jan Hlebowicz

„Zawsze uważałem, że fikcja historyczna i fantasy to w zasadzie siostry, rozdzielone zaraz po porodzie” – twierdzi pisarz George R.R. Martin. Jakie prawdziwe wydarzenia sprzed setek lat można odnaleźć w najnowszym serialu HBO „Ród smoka”?

Na książęcym szlaku – Gardna Wielka – Włodzimierz Lipczyński

Gardna Wielka to nie tylko doskonałe miejsce do uprawiania sportów wodnych, to także miejscowość o niezwykle długiej i ciekawej historii. Wieś położona w gminie Smołdzino, na Wybrzeżu Słowińskim, stanowi najbliższą otulinę Słowińskiego Parku Narodowego, który z racji statusu światowego rezerwatu…

Apostolat Margaretka – ks. Rafał Barciński

Tu i ówdzie słychać o wspólnotach Margaretek, które – przez zaangażowanie poszczególnych osób – rosną jak przysłowiowe grzyby po deszczu. Niektórzy podchodzą do takich wspólnot z dystansem, inni z lękiem, jeszcze inni z obojętnością. Jest jednak wiele osób, które zaczyna łączyć idea Apostolatu Margaretka.

Wakacje kredytowe – Jakub Klebba

Warto poważnie rozważyć wzięcie tzw. wakacji kredytowych, bo w większości przypadków po prostu się opłacają. Nie zostawiajmy decyzji na później, ponieważ aby skorzystać z całego okresu wakacji kredytowych, wniosek należy złożyć jeszcze we wrześniu.

Życie i dzieło świętego Mateusza – ks. Wojciech Kardyś

Był apostołem Jezusa. Słuchał jego nauk, oglądał dokonane przez niego cuda. Kilkadziesiąt lat po śmierci Mistrza postanowił spisać jego słowa i dokonania. Tak powstała ewangelia, którą od imienia autora nazywamy Ewangelią według św. Mateusza. Co wiemy o pierwszym spośród ewangelistów?