5/2021

Opowieść zimowa – Sławek Walkowski

Patrzył w okno i nie mógł uwierzyć. Bestia ze wschodu faktycznie nadeszła. Zamieć. Potężne zaspy śniegu. Termometr pękł. Było tak zimno, że nos przymarzał do okiennej szyby.

Amarantus w kuchni – Maria Fall-Ławryniuk

W ciągu ostatnich dziesięciu lat pojawiło się ogromne zainteresowanie żywnością traktowaną jako środek leczniczy. Prawdziwym chlebem życia – dosłownie i w przenośni – są zboża, które przez tysiące lat stanowiły podstawę żywienia.

Gedania – więcej niż sport – Jan Hlebowicz

Założona w 1922 roku Gedania była dla polskiej mniejszości żyjącej w Wolnym Mieście Gdańsku czymś więcej niż tylko klubem sportowym. Zrzeszała całe rodziny, których członkowie oddani byli biało-amarantowym barwom na dobre i złe.

Siła kobiecości – Ewelina Heine

Pewnego dnia ktoś zaproponował kobiecie udział w igrzyskach. Jako zawodniczce olimpijskiej towarzyszył jej zespół doradców: psychologów, lekarzy, prawników, wizażystów, dietetyków, stylistów. Zajęli się oni „rozkładaniem” kobiecej natury na części pierwsze w celu zdefiniowania tkwiącej w jej wnętrzu siły. Kto był…

Biblijne bohaterki Izraela – ks. Wojciech Kardyś

Chociaż w czasach starożytnych dominował w Izraelu model patriarchalny, w którym znaczącą rolę odgrywali mężczyźni, zwłaszcza stojący na czele rodów, to na kartach biblijnych możemy spotkać wiele kobiet będących wzorem odwagi i „męstwa”.

Nowe normalne życie – Beata Dwornik

„Jeszcze trochę i wszystko wróci do normy” – powtarzamy z nadzieją. „Świat już nigdy nie będzie taki, jak kiedyś” – przekonują badacze i eksperci. Czy dzięki wdrożonemu na całym świecie programowi szczepień będziemy znowu żyć „normalnie”? Odpowiedź na to pytanie…

Oni zwyciężyli – Anna Mazurek-Klein

Caritas Diecezji Pelplińskiej w ramach projektu „Opowieść o długiej i trudnej drodze – pokonać niepełnosprawność”, współfinansowanego ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, wyprodukowała film dokumentalny o osobach z niepełnosprawnością zatytułowany „Niepokonani”. W Internecie obejrzało go już ponad 140 tysięcy…

Kazanie w obrazach – ks. Piotr B. Tisler

Długa jest wędrówka przez pustynię Wielkiego Postu. Kto szczerze wejrzał do własnego serca w Popielcową Środę, ten wiele tam znalazł możliwych ścieżek i kwestii do przemyślenia – z nadzieją na ich poprawienie. Wiele, może zbyt wiele jak na jedną czterdziestodniową…

Kobieta znana i mniej znana – rozmowa z Elżbietą Dzikowską

Ma sto pomysłów na minutę. Jest wulkanem energii. Uwielbia podróżować i odkrywać to, co nieznane. Wielokrotnie docierała na kraniec świata, dzieląc się później tym, co zobaczyła, w kultowym programie „Pieprz i wanilia”, który współprowadziła z Tonym Halikiem. Elżbieta Dzikowska czerpie…

Wierzę w Kościół – ks. Janusz Chyła

Kościół – słowo mające wiele znaczeń. Zazwyczaj pierwsze skojarzenia wiążą się z miejscem, w którym gromadzą się ludzie na modlitwę, słuchaniem Słowa Bożego i celebracją sakramentów. Ale nie jest to jedyne i nawet nie najważniejsze znaczenie tego słowa. Kościół to…

Głuptaki – Adam Hlebowicz

Dawno, dawno temu, gdy można było swobodnie przemieszczać się po świecie, wraz z grupą miłośników ornitologii odwiedziliśmy niemiecką wyspę Helgoland. To bardzo niewielki teren o powierzchni zaledwie 1,70 kilometra kwadratowego, ale o bardzo skomplikowanej przeszłości historycznej.

Skąd wziąć krzyż? – Elżbieta Ruman

W czwartek wybrałyśmy się z Gosią, moją przyjaciółką, na poranną mszę do jej parafialnego kościoła. Grupka uczestników liturgii nie była jeszcze dobudzona, ale kiedy kapłan – mimo 7 rano – postanowił zagrzmieć: „Trzeba już dziś wziąć swój krzyż, nie możecie…