8/2020

Zwyczajni, nadzwyczajni – Ewelina Heine

Maryja i Józef dali światu wzór życia małżeńskiego i rodzinnego. Pokazali, że można. Spełnili swoje powołanie. Wychowali Syna i stali się przykładem dla innych kobiet i mężczyzn.

Wyciszenie i niepewność

Opustoszały Rzym stał się jednym z wymownych symboli rozwoju epidemii koronawirusa we Włoszech. O tym, jak wygląda życie i praca w Wiecznym Mieście i w Watykanie, a także sytuacja mieszkających tam Polaków, w rozmowie z Anną Artymiak opowiedział ks. Paweł…

Spotkanie z Mistrzem – Iwona Demska

Krzysztof Penderecki – najbardziej znany polski kompozytor współczesny – odszedł 29 marca tego roku. Wśród licznych utworów, które po sobie pozostawił, jest między innymi Pasja według św. Łukasza, która przyniosła mu światowy rozgłos. Penderecki zapraszany był przez najlepsze sale koncertowe…

Przymusowy home office – Beata Dwornik

Już ponad połowa Polaków pracuje w trybie pracy zdalnej. To, co jeszcze niedawno dotyczyło wąskiego grona przedstawicieli kreatywnych zawodów, nagle stało się zbiorową koniecznością. Na czym polega specyfika takiej pracy? I jak należy ją zorganizować, żeby nie zrobić sobie krzywdy?

Przegląd rodzinny – Maria Paszyńska

Zastanawialiście się kiedyś, skąd pochodzi słowo „kwarantanna”? Otóż dawniej, w czasach, gdy medycyna stała na o wiele niższym poziomie niż dziś, wiedza w jej zakresie częściej opierała się na zabobonnych teoriach, a nie na faktach, osoby chore lub te, wobec…

Medalik – Adam Hlebowicz

Z dzieciństwa pamiętam, że wielu moich kolegów nosiło na szyjach medaliki. Głównie – sam taki miałem – były to medaliki z wizerunkiem Matki Boskiej Niepokalanego Poczęcia, jak się dowiedziałem wiele lat później – z paryskiej ulicy Rue de Bac, gdzie…

Ludobójstwo na polskich elitach – Jan Hlebowicz

„Rów był duży, ciągnął się aż do samych moczarów, a w tym rowie leżeli warstwami przysypani ziemią Polacy, których rozstrzeliwano wprost w rowie. Wiem to, ponieważ sam widziałem trupy przysypane ziemią” – wspominał Piotr Klimow, pracownik smoleńskiego NKWD.

Język miłości

Nie krytykuj, nie oceniaj, nie zmieniaj życia i ludzi na siłę. Tego uczy język żyrafy, w przeciwieństwie do języka szakala, który oczekuje spełnienia swoich żądań, generalizuje, uogólnia i rani. O Porozumieniu bez Przemocy z Magdaleną Mikulską, psychologiem, psychoonkologiem i coachem,…

Dieta a indeks glikemiczny – Maria Fall-Ławryniuk

Indeks glikemiczny (IG) to pojęcie, z którym na pewno każdy się już spotkał, a określa ono, jak gwałtownie po spożyciu danego produktu wzrasta poziom glukozy we krwi. Warto mieć choćby ogólne rozeznanie, aby ustrzec się przed negatywnymi skutkami skoków cukru.