Wyciszenie i niepewność

Opustoszały Rzym stał się jednym z wymownych symboli rozwoju epidemii koronawirusa we Włoszech. O tym, jak wygląda życie i praca w Wiecznym Mieście i w Watykanie, a także sytuacja mieszkających tam Polaków, w rozmowie z Anną Artymiak opowiedział ks. Paweł Ptasznik, kierownik Sekcji Polskiej Sekretariatu Stanu, bliski współpracownik św. Jana Pawła II, rektor „polskiego” kościoła św. Stanisława Biskupa Męczennika w Rzymie.

REKLAMA


– Żyje i pracuje ksiądz na granicy Rzymu i Watykanu. Wieczne Miasto opustoszało. Jak obecnie wygląda tam życie i praca?
– Rzeczywiście Rzym opustoszał. Na chodnikach przemykają pojedyncze osoby, po ulicach jeżdżą puste autobusy, od czasu do czasu pojawi się jakiś samochód i patrole policji… Turyści i pielgrzymi dawno już wyjechali, a mieszkańcy dostosowali się do odgórnych zaleceń i pozostają w domach. Wychodzą tylko ci, którzy muszą pójść do pracy czy do lekarza (i mogą to udokumentować) lub do sklepu spożywczego albo do apteki w pobliżu miejsca zamieszkania. Rzymianie, przynajmniej w centrum, stosują się do przepisów.
W Watykanie również panuje atmosfera wyciszenia. Bazylika św. Piotra i muzea pozostają zamknięte dla zwiedzających. Jak wiadomo, nie ma celebracji liturgicznych z udziałem wiernych. Papieskie audiencje ogólne i modlitwa Anioł Pański odbywają się za pośrednictwem środków przekazu. Ojciec Święty – na ile to możliwe – podejmuje swoje codzienne zadania i spotyka się ze współpracownikami. (…)


Więcej przeczytasz w 8. numerze dwutygodnika „Pielgrzym” [19 i 26 kwietnia 2020 R. XXXI Nr 8 (793)]

POBIERZ BEZPŁATNĄ WERSJĘ CZASOPISMA W PLIKU PDF TUTAJ:
http://pielgrzym.pelplin.pl/wiadomosci-pielgrzyma/6895-pielgrzym-nr-7-2020-pobierz-za-darmo-2

LUB ZAKUP CZASOPISMO W WERSJI PAPIEROWEJ TUTAJ:
https://ksiegarnia.bernardinum.com.pl/pl/p/Pielgrzym-82020/287

 

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *