Język miłości

Nie krytykuj, nie oceniaj, nie zmieniaj życia i ludzi na siłę. Tego uczy język żyrafy, w przeciwieństwie do języka szakala, który oczekuje spełnienia swoich żądań, generalizuje, uogólnia i rani. O Porozumieniu bez Przemocy z Magdaleną Mikulską, psychologiem, psychoonkologiem i coachem, rozmawia Anna Mazurek-Klein.

REKLAMA


– Amerykański psycholog Marshall Rosenberg, zajmujący się rozwiązywaniem konfliktów interpersonalnych, proponuje, abyśmy porozumiewali się bez przemocy. Co to oznacza?

– Marshall Rosenberg przypomina, zaznaczając, że jego założenie nie jest odkryciem, a jedynie powrotem do naszych korzeni, iż ilekroć podejmujemy dialog, to czynimy to z zamiarem przedstawienia swoich potrzeb. Porozumienie bez Przemocy (PBP; Nonviolent Communication – NVC) często nazywane jest „językiem serca”. Określenie to wskazuje nam już wartości, na których metoda ta jest zbudowana – empatii, głębokiego współczucia i szacunku. Rosenberg pokazał, jak mówić i słuchać, by słowa były adekwatnym nośnikiem tego, czego potrzebujemy, jak i tego, co czujemy. (…)


Więcej przeczytasz w 8. numerze dwutygodnika „Pielgrzym” [19 i 26 kwietnia 2020 R. XXXI Nr 8 (793)]

POBIERZ BEZPŁATNĄ WERSJĘ CZASOPISMA W PLIKU PDF TUTAJ:
http://pielgrzym.pelplin.pl/wiadomosci-pielgrzyma/6895-pielgrzym-nr-7-2020-pobierz-za-darmo-2

LUB ZAKUP CZASOPISMO W WERSJI PAPIEROWEJ TUTAJ:
https://ksiegarnia.bernardinum.com.pl/pl/p/Pielgrzym-82020/287

 

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *