18/2016

ANDRZEJ I ANTEK

Habent sua fata libelli („Książki mają swoje losy”) – starożytną maksymę Terentianusa Maurusa interpretuje się na wiele sposobów. Starożytny myśliciel odniósł się tu głównie do odbiorców zadrukowanych stronic, wskazując na to, że recepcja każdej lektury zależy od wiedzy, potrzeb oraz…

Chrześcijanie w niebezpieczeństwie

Jest to katastrofa dla chrześcijan, jak i dla całej ludności syryjskiej. Już jest 100 000 ofiar śmiertelnych, milion uchodźców na zewnątrz kraju i trzy miliony osób wysiedlonych wewnątrz. Zaczyna wszystkiego brakować lub żywność, lekarstwa czy olej opałowy kupuje się za…

Dla twojego dobra

„Michał Anioł urodził się, aby rzeźbić. (…) Już w wieku dwudziestu lat jego dzieła były w pełni doskonałe i dojrzałe. Kiedy miał lat trzydzieści, stworzył posągi Piety i Dawida. W tym właśnie czasie papież zaprosił go do Rzymu, by stworzył…

Hamburgerowy odlot

Kiedyś w barze Honky Tonk w Londynie, w menu widniał hamburger za 1100 funtów. Burger. Tysiąc sto funtów. Nie żartuję.

Kurorty wyrosłe z rybackich wsi

Hej ho, wakacje! Moment, gdy mijam Władysławowo i wjeżdżam na wąski pas Półwyspu Helskiego, niezmiennie napawa mnie błogim nastrojem. Wzdłuż drogi migocą kwiaty dzikiej róży, woda błyszczy w słońcu, a po niej suną z wiatrem windsurferzy. I pomyśleć, że jeszcze…

Miasto pełne historii

Osadzone na wysokiej skarpie w otoczeniu dwóch rzek Wisły i Wierzycy – słynie przede wszystkim z XIII-wiecznego gotyckiego zamku krzyżackiego, dumnie górującego nad okolicą. Jednak to nie jedyny powód, dla którego tak chętnie przybywają do niego archeolodzy. Gniew na każdym…

Misja: miłość

„Niech Ojciec nie myśli, że moje życie duchowe jest usłane różami – to kwiaty, których prawie nigdy nie spotykam na swej drodze. Całkiem przeciwnie, dużo częściej za swą towarzyszkę mam ciemność”. Powyższe słowa, zaczerpnięte z prywatnych pism Matki Teresy z…

Od maila do serwisów społecznościowych

W Polsce Internet świętuje swoje 25-lecie. Sporo się wydarzyło w tym czasie. Przygoda z Internetem to wędrówka od zamkniętych pomieszczeń uniwersyteckich, przez kosztowną zabawkę dla wybranych, aż po masową dostępność. To również szansa na ewangelizację w sieci.

Po co nam bezmięsny piątek

Z nami, ludźmi, często tak jest, że jeśli przekraczamy granicę w drobnych sprawach, to potem łatwiej jest nam popełniać poważniejsze grzechy. Jezus powiedział: „Wasza mowa niech będzie prosta – tak, tak, nie, nie”. I tego się trzymajmy. – W kościele katolickim…

Stres pierwszoklasisty

Stres powstaje, gdy człowiek, oceniając sytuację, dochodzi do wniosku, że nadchodzące lub już zaistniałe wydarzenie jest dla niego osobiście bardzo istotne bądź stanowi zagrożenie lub wyzwanie. Rodzi się, gdy próby odparcia zagrożenia lub stawienia czoła wymaganiom nie dają pożądanych skutków,…

Tam, gdzie jasnogórski szczyt

Iść. Ciągle iść, do Maryi… Tam, gdzie jasnogórski szczyt. O pielgrzymce rzeczywiście można powiedzieć, że ciągle trzeba iść, mając przed sobą cel, czyli Jasną Górę. A tam przecież czeka Matka.

W komunii ze świętą Matką Boga

W zdrowej katolickiej pobożności musi być miejsce na pobożność maryjną. Nie modlimy się do Maryi jako do bogini, ale za Jej wstawiennictwem i z Nią razem do jedynego Boga. Co jest podstawą takiej naszej pobożności, wiary i zaufania? Katechizm Kościoła…

Zakochałam się w Najświętszej Panience!

To była miłość od pierwszego wejrzenia i… jak twierdzi bohaterka wywiadu, trochę odwzajemniona. Zofia Rozanow – historyk sztuki, literat, wieloletni badacz naukowy, przez ponad sześćdziesiąt lat z niesłabnącą pasją popularyzowała wiedzę o Jasnej Górze i cudownym obrazie Czarnej Madonny. Publikujemy…