20/2015

EXODUS

Co nas czeka? Konieczność uczciwej weryfikacji ludzi odpowiadających za państwo i Europę. Czeka nas dużo pracy, ale też potrzeba wzmożenia naszej miłości i miłosierdzia, a przy tym i zdrowego rozsądku.

Gotowi na pomoc uchodźcom

Rośnie fala uchodźców i imigrantów z Syrii. Razem z falą narasta pytanie – jak pomóc tym, którzy chcą zatrzymać się w Polsce? Z Pawłem Kęską, rzecznikiem Caritas Polska, rozmawia Patrycja Michońska-Dynek. – Dlaczego boimy się uchodźców?

Grzybowe wariacje

Zaczyna się jesień. A to oznacza, że kto żyw, zasuwa do lasu. Nic dziwnego, grzybobranie tak nam weszło w krew, jest tak polskie, jak Wawel, bigos, bociany na dachu i góralskie przyśpiewki.

Pilecki – bohater przypomniany

25 września do naszych kin wchodzi wyjątkowy film o wyjątkowej postaci. „Pilecki” to fabularyzowany dokument o Witoldzie Pileckim – dobrowolnym więźniu Auschwitz i autorze pierwszych raportów o obozie, zamordowanym przez komunistów w 1948 roku w warszawskiej katowni przy ul. Rakowieckiej.…

W piekle eboli

Lubi przekraczać granice, nie tylko te geograficzne. Ostatnią podróż odbył śladem eboli i mimo naprawdę niebezpiecznych momentów była to wyprawa pod wieloma względami wyjątkowa. Jej przebieg opisany został w ukazującej się właśnie w Wydawnictwie „Bernardinum” książce zatytułowanej „W piekle eboli”.…

WESOŁE JEST ŻYCIE STARUSZKA

Nie zawsze życie staruszka jest wesołe. Dla niektórych emerytura to prawdziwa radość, a dla innych to czas cierpienia fizycznego i psychicznego, ponieważ trudno pogodzić się z bezlitosnym upływem czasu.

Wybrani

Są młodzi, zdolni, wrażliwi. Mają swoje pasje i choć pochodzą często z ubogich rodzin, odnoszą sukcesy w wielu dziedzinach. Dzieje się tak między innymi dzięki Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”.

Z miłości do Kaszub

Powieść „Święty Eustachy” powstała blisko sto lat temu z miłości do Kaszub, z naglącej potrzeby społecznego działania, literackich zainteresowań, ale przede wszystkim z myśliwskiej pasji, jaką od najmłodszych lat przejawiał jej autor Władysław Janta-Połczyński. O znaczeniu tej książki dla Kaszub…

Żywy pomnik Wielkiego Polaka

11 października 2015 roku odbędzie się już XV Dzień Papieski pod hasłem „Jan Paweł II – Patron Rodziny”. Stypendyści, jako żywy pomnik Wielkiego Polaka – świętego Jana Pawła II, będą podkreślać istotną rolę rodziny.