Jednym z przełomów we współczesnej historii był zamach terrorystyczny 11 września 2001 roku w Stanach Zjednoczonych. Słusznie zauważyli wówczas komentatorzy, iż od tej pory świat już nie będzie taki sam…

– To była „Mała Polska”. Dbano o historię, religię, ojczysty język i tradycję – tak Stanisław Manterys wspomina obóz stworzony specjalnie dla polskich dzieci, które 31 października 1944 roku przypłynęły do Wellington w Nowej Zelandii. Tam miały przeczekać do końca wojny. Niespodziewanie dla wielu z nich kraj na antypodach stał się drugim domem…

Księdzem został dokładnie w Dzień Pracownika Służby Zdrowia i to właśnie temu się poświęcił, posługując przy chorych w szpitalu jako kapelan. Ponad wszystko ceni życie. I jest na to dowód – 6 września ks. Tadeusz Płonka skończył sto lat, co czyni go najstarszym pallotynem w Polsce… a może i na świecie!

Klimat naszej planety się zmienia. Wie o tym każdy, kto pamięta jeszcze mroźne i śnieżne zimy z lat siedemdziesiątych czy osiemdziesiątych XX wieku. Doniesienia o anomaliach pogodowych w rodzaju obfitych opadów deszczu czy silnych wiatrów skłaniają do refleksji nad wpływem człowieka na otaczające go środowisko. Czy nasze nieodpowiedzialne działania mogą doprowadzić do katastrofy?

Wielkimi krokami zbliża się precyzyjna data obchodzonej już od jakiegoś czasu rocznicy 500-lecia Reformacji. Za jej początek (31 października 1517 roku) przyjmuje się bowiem dzień ogłoszenia przez Marcina Lutra słynnych „95 Tez”, będących zaproszeniem do dysputy na temat nieprawidłowości w teologii i praktyce ówczesnego Kościoła zachodniego (szczególnie praktyki handlu odpustami, ale nie tylko).

Nie wszyscy pewnie wiedzą, ale w ostatnich latach w całej Polsce populacje zwierząt różnych gatunków powiększają swoją liczebność. Tak naprawdę ten generalny trend – z nielicznymi wyjątkami – jest charakterystyczny dla dużej części Europy. W naszym kraju na skutek zabiegów ochronnych gwałtownie wzrosły liczebności niektórych gatunków – bobrów, łosi, wilków, lisów. Swój renesans, można by rzec, przeżywa zagrożony jeszcze do niedawna żubr.

Jedyny na Pomorzu dziecięcy zespół rockowy istnieje już od sześciu lat i ma na swoim koncie mnóstwo sukcesów. „Czarodzieje z Kaszub” koncertowali na największych imprezach w regionie, nagrali też płyty i teledyski. Zespół niejednokrotnie gościł na antenach radiowych i w telewizyjnym studio.

Kiedy na parkingu zatrzymuję swój samochód obok stojącego już tam innego samochodu i dostrzegam w jego wnętrzu zawieszony na lusterku różaniec, to zawsze budzi się we mnie pewne delikatne uczucie ufności i spokoju. Ten zawieszony różaniec przypomina mi po pierwsze, że Ktoś czuwa nad nami w naszych podróżach i po drugie, że właściciel tego pojazdu jest człowiekiem modlitwy.

Jan Paweł II – wielki przyjaciel młodzieży i obecnie święty – już podczas inauguracji pontyfikatu 22 października 1979 roku zwrócił się do młodych słowami: „Wy jesteście przyszłością świata, wy jesteście nadzieją Kościoła. Wy jesteście moją nadzieją!” Młodzi ludzie z całego świata zaczęli gromadzić się wokół Ojca Świętego i tak zrodziła się idea Światowych Dni Młodzieży (ŚDM), czyli szkoły żywej wiary.

Czyli o tym, jak się nie przebierać do kościoła. Dress code to zasady dotyczące odpowiedniego doboru stroju do miejsca i sytuacji. Warto zapoznać się z jego zasadami, ponieważ zbyt często jedyną kategorią, którą się posługujemy, jest osobisty gust, który niestety czasem nas zawodzi.

To nie był młodzieniaszek, który nie wie po co żyje, jest znudzony i apatyczny, żądający od innych, a nie dający nic z siebie. Angażował się całkowicie w realizację swoich planów, które były przede wszystkim planami samego Boga. Potrafił to szybko rozeznać i czym prędzej realizował.

Każdego dnia spotykasz się z natłokiem informacji, które w radiu, w telewizji, na ulicach bombardują Cię słowem „bank” i zachęcają do korzystania z usług finansowych. Możesz się poczuć zagubiony w gąszczu możliwości, jakie obecnie dają banki, a one wykorzystując twoją niepewność „sprzedadzą” Ci nawet to, czego właściwie nie potrzebujesz.

Biblia pełna jest opisów uchodźców, którzy uciekają przed spodziewanymi karami lub prześladowaniami do innego kraju. Adam i Ewa po popełnieniu grzechu zostali wygnani z raju. Musieli uciekać i szukać swego szczęścia gdzieś indziej.

„To, co jest zgodne z naturą, jest dobre. To, co jest wbrew naturze, jest złe” – głosi chińskie przysłowie. A cóż jest bardziej naturalnego i pierwotnego niż szumiący, zielony las. To właśnie on jest najlepszym terapeutą i lekarstwem na wiele dolegliwości. Za darmo i bez skutków ubocznych. Wystarczy znaleźć kilka chwil i spokojnie się w nim zanurzyć – wakacyjny czas temu służy.

Bóbr to groźny przeciwnik. Inteligentny i przebiegły. Wyposażony w dodatku w zęby, które przegryzają drzewa, więc z ludzką ręką poradzi sobie bez problemu. Akcja odławiania to zadanie dla odważnych.

Minęły wakacje, nadchodzi jesień, a wraz z nią tzw. jesień polityczna i znowu przetaczać się będą przez media dyskusje na różne wrażliwe społecznie tematy. Najnowszy wystosowany do Sejmu projekt ugrupowań lewicowych porusza temat Kościoła w aspekcie jego finansów, zwłaszcza tzw. tacy, zasady „co łaska”, rozmaitych reformatorskich postulatów w kwestii opodatkowań.

Euro 2016 rozkręca się na dobre. Miliony Polaków kibicują przed telewizorami swoim faworytom, a wśród nich nie brakuje też księży, którzy nie tylko lubią piłkarskie rozgrywki, ale sami bardzo chętnie strzelają gole i bronią swojej bramki.

Maria powędrowała daleko w góry, by odwiedzić św. Elżbietę. Większość apostołów była rybakami. Na pewno umieli pływać i mieli tężyznę fizyczną – wyciąganie sieci pełnych ryb wymagało siły i kondycji. Także św. Paweł robił dużo aluzji sportowych: „W dobrych zawodach wystąpiłem, bieg ukończyłem, wiary ustrzegłem”. Tak, Pismo Święte zachęca, aby się ruszać, a nie siedzieć przed telewizorem.

W Limerick jest dość chłodno, nawet w lipcu. Tak więc problem pokusy założenia do kościoła kusych szortów czy zbyt głębokich dekoltów rozwiązuje aura. W pamięci pozostała mi za to inna sytuacja – pies towarzyszący swoim właścicielom podczas nabożeństwa. I nie był to na pewno pies przewodnik.

Spod ich rąk wychodzą prawdziwe arcydzieła, przepiękne przebiśniegi, fiołki, żonkile, ułożone w bukietach, wyglądają z daleka jak ledwo co zerwane kwiaty z ogródka, dopiero kiedy z bliska popatrzymy na bukiet, widzimy na płatkach kwiatów delikatny ścieg szydełkowy.