OXFAM na Davos: Covid nie zaszkodził najbogatszym

Covid-19 nie zaszkodził najbogatszym. Jak wynika z opublikowanych danych największe fortuny na świecie nie ucierpiały na skutek pandemicznego kryzysu, a często jeszcze bardziej się umocniły.

REKLAMA


Wczoraj rozpoczęło się światowe forum ekonomiczne w Davos. Ze względu na pandemię nie odbywa się tym razem w Szwajcarii, lecz w Internecie. Z tej okazji OXFAM opublikowało swój doroczny raport na temat ekonomicznych nierówności. Wynika z niego między innymi, że fortuny tysiąca najbogatszych ludzi na świecie powróciły już do stanu sprzed pandemii. Wystarczyło im na to 9 miesięcy, podczas gdy ludzie najubożsi będą potrzebować co najmniej 10 lat, aby uporać się z konsekwencjami kryzysu – czytamy w raporcie.

Zdaniem OXFAM dla wielu miliarderów pandemia była czasem prosperity. Opierając się na danych udostępnionych przez Forbes i Credit Suisse, wyliczono bowiem, że majątek najbogatszych wzrósł od 18 marca do końca ubiegłego roku o 3,9 tys. miliardów dolarów. W związku z tym OXFAM ponownie wystąpiło z apelem o bardziej sprawiedliwe obciążenie podatkowe najbogatszych. Może temu służyć podatek majątkowy, opodatkowanie transakcji finansowych, a także skuteczniejsza walka z oszustwami fiskalnymi.

Krzysztof Bronk – Watykan


Źródło: https://www.vaticannews.va/pl/swiat/news/2021-01/oxfam-na-davos-covid-nie-zaszkodzil-najbogatszym.html

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *