O kulturze ludowej w… DCIT w Pelplinie

Stowarzyszenie Szlaki Kulturowe  wydało publikację  promującą  współczesną kulturę ludową pt. OKRUCHY I ZAKRUSZKI czyli PRZYCZYNEK DO DYSKUSJI O WSPÓŁCZESNEJ KULTURZE LUDOWEJ KOCIEWIA TCZEWSKIEGO AD 2020.

REKLAMA


Alicja Słyszewska- Szybowsk i Lecha Zdrojewski przywołując przykłady działań nawiązujących do dawnej sztuki ludowej z terenu Kociewia tczewskiego zadają  pytanie, czy można mówić o współczesnej kulturze ludowej? Jak nazwać to, co dzieje się w literaturze, sztuce i życiu  społeczności  regionalnej w świetle   poszukiwań upodmiotowienia  idei „małej ojczyzny” ?

 NIC TU SIĘ NIE KOŃCZY…A RACZEJ ZACZYNA…piszą autorzy w zakończeniu zapraszając do szerokiej dyskusji.

… Zobowiązani jesteśmy do poznania, ale też do dbałości o przejęte od przodków dziedzictwo materialne i duchowe Kociewia. Dawne tradycje, zwyczaje, obrzędy wzbogacały przez lata życie wspólnot lokalnych i regionalnych w oparciu o zasady oraz wartości chrześcijańskiej Europy. Odpowiedzialni jesteśmy za przekazanie takiego porządku naszym dzieciom i wnukom, mając jednak w pamięci słowa św. Jana Pawła II :  „Wierność korzeniom nie oznacza mechanicznego kopiowania wzorów z przeszłości. Wierność  korzeniom jest zawsze twórcza, gotowa do pójścia w głąb, otwarta na nowe wyzwania, „wrażliwa na znaki czasu”. Wyraża się ona także w trosce o rozwój rodzinnej kultury.…Wierność korzeniom oznacza nade wszystko umiejętność budowania ograniczonej więzi między odwiecznymi wartościami
a wyzwaniami współczesnego świata…”

Publikację rozprowadza Diecezjalne Centrum Informacji Turystycznej w Pelplinie.


Źródło: http://informacja.diecezja-pelplin.pl/aktualnosci/140-o-kulturze-ludowej-w-dcit

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *