Obchody 76. rocznicy wyzwolenia Auschwitz-Birkenau

Świadectwa ocalałych, modlitwy międzyreligijne, oficjalnie wystąpienia, w tym prezydenta RP, a także dyskusja o wpływie Holokaustu na życie dzieci – złożą się w środę 27 stycznia na obchody 76. rocznicy wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau.

REKLAMA


W związku z pandemią koronawirusa obchody 76. rocznicy wyzwolenia Auschwitz wyjątkowo nie odbędą się na terenie Miejsca Pamięci, a w przestrzeni internetowej. Transmisja wydarzenia rozpocznie się 27 stycznia o godz. 16.00 i będzie dostępna na stronach auschwitz.org oraz 76.auschwitz.org, a także na kanale YouTube Miejsca Pamięci, na Facebooku oraz Twitterze.

W programie uroczystości znajdą się tradycyjnie świadectwa ocalałych z Zagłady, a po nich oficjalne wystąpienia. Głos zabiorą prezydent Andrzej Duda, wiceambasador Izraela Tal Ben-Ari Yaalon oraz ambasador Federacji Rosyjskiej Siergiej Andriejew.

Modlitwy odmówią kolejno naczelny rabin Polski Michael Schudrich, biskup rzymskokatolicki Roman Pindel, biskup prawosławny Atanazy i biskup ewangelicko-augsburski Adrian Korczago.

Głównym motywem 76. rocznicy wyzwolenia będzie los dzieci w Auschwitz. Temu tematowi poświęcona będzie dyskusja online pt. “Wpływ wojny i Holokaustu na kształtowanie się tożsamości dziecka”. Wezmą w niej udział Lea Balint – ocalała z Holokaustu, Melissa Hacker – prezes Kindertransport Association oraz Janina Rekłajtis – ocalała z Auschwitz. Dyskusję będzie moderował dr Piotr M. A. Cywiński, dyrektor Muzeum Auschwitz.

– W Auschwitz zamordowano ponad 200 tys. dzieci. Zupełnie niewinnych, dobrych, ciekawych życia, kochających swoich najbliższych, ufnych dzieci. Nigdy świat dorosłych – przecież tak często niesprawiedliwy i okrutny – nie objawił tak bardzo swojej bezduszności, swojego zła. Tego się nie da usprawiedliwić żadną ideologią, żadnymi rozliczeniami, żadną polityką. W tym roku rocznicę wyzwolenia chcemy poświęcić wszystkim najmłodszym ofiarom obozu – mówi dr Piotr M. A. Cywiński.

Szacuje się, że do Auschwitz deportowanych zostało co najmniej 232 tys. dzieci, z których ok. 216 tys. stanowili Żydzi, 11 tys. Romowie, ok. 3 tys. Polacy, ponad 1 tys. Białorusini oraz kilkuset Rosjan, Ukraińców i innych. Ogółem w obozie zarejestrowano ok. 23 tys. dzieci i młodocianych, z których w styczniu 1945 r. na terenie Auschwitz oswobodzono nieco ponad 700.


Źródło: https://ekai.pl/obchody-76-rocznicy-wyzwolenia-auschwitz-birkenau-online/
Fot. Pixabay

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *