Dowiedz się czy zagraża Ci uzależnienie cyfrowe? – KUL zaprasza na wykłady online

Internet jest dziś nieodłącznym elementem życia młodych ludzi. Serwis pacjent.gov.pl informuje, że na 10 dzieci aż 9 korzysta codziennie z internetu, a u 12% polskich nastolatków występuje problem z uzależnieniami cyfrowymi. Jak sobie z nimi radzić, jakie zagrożenia niosą ze sobą portale społecznościowe ? Na te i wiele innych pytań odpowie 11 wybitnych specjalistów w obszarze zdrowia psychicznego w ramach projektu „Umysł  w sieci”, przygotowanego przez KUL i Fundację Działań Cyfrowych. Wykłady będą dostępne online. Pierwszy odbędzie się już w najbliższy wtorek 9 kwietnia 2024 roku.

REKLAMA

Z urządzeń mobilnych korzystają także najmłodsi – ponad połowa dzieci w wieku do 6 lat, a ponad 80% dzieci w wieku od 7 do 15 lat posiada telefon komórkowy. I choć nowe technologie umożliwiają zdobywanie wiedzy, naukę języków czy komunikację z bliskimi, to niosą ze sobą także zagrożenia. Jednym z nich jest uzależnienie od świata cyfrowego.

Jak podkreśla dr Bernadeta Lelonek-Kuleta z Instytutu Psychologii KUL, niebezpieczeństwo cyfrowych zagrożeń polega na tym, że wciąż są one jeszcze mało znane i nie do końca potrafimy określić granicę między tym, co jest zdrowe, a tym, co jest zaburzone. ­­­­ – Jako społeczeństwo mamy jeszcze bardzo niską świadomość tego, że pewne zachowania są problemowe – mówi psycholog, jako przykład wskazując sytuację, w której rodzice dają do ręki tablet np. dwuletniemu dziecku.

Coraz większa powszechność cyfrowych uzależnień zachęciła KUL i Fundację Działań Cyfrowych do przygotowania cyklu wykładów, które mają zwiększyć społeczną świadomość w tym zakresie. Projekt „Umysł  w sieci” startuje już w najbliższy wtorek, 9 kwietnia 2024 roku, o godz. 18.00. Zainauguruje go wykład dr Małgorzaty Torój „Co Internet robi z naszym umysłem?”. Będzie można wziąć w nim udział zarówno stacjonarnie (Centrum Transferu Wiedzy KUL, sala CTW-302), jak i online.

Kolejne wykłady będą odbywać się co tydzień, a specjaliści odpowiedzą podczas nich m.in. na pytania, jak korzystanie ze smartfonów przez rodziców wpływa na dzieci oraz jakie zagrożenia wiążą się z korzystaniem z mediów społecznościowych. Szczegółowe informacje znajdują się na stronie Fundacji: https://fundziacyf.org.pl/umysl-w-sieci/.

Projekt „Umysł  w sieci” to seria wykładów otwartych dotyczących zagrożeń w świecie cyfrowym z perspektywy psychologii uzależnień. Inicjatywa ta ma pomóc społeczeństwu lepiej zrozumieć mechanizmy uzależnienia, poszerzyć świadomość społeczną, a także umożliwić  podniesienie jakości  działań profilaktycznych oraz pomocy niesionej osobom uzależnionym.

Źródło: https://www.ekai.pl/dowiedz-sie-czy-zagraza-ci-uzaleznienie-cyfrowe-kul-zaprasza-na-wyklady-online/
Fot. KUL, John Paul II Catholic University of Lublin / YouTube

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *