Pączewo: Odpust Zwiastowania NMP i początek peregrynacja ikony Matki Bożej Nieustającej Pomocy

W tym roku 25 marca 2024 roku celebrowaliśmy Wielki Piątek, dlatego najważniejszy odpust w parafii Pączewo –  Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny – świętowaliśmy dopiero 8 kwietnia. Sumie odpustowej przewodniczył ks. Andrzej Szopiński z Kurii Diecezjalnej Pelplińskiej. Koncelebrowali ją ks. Marcin Zabrocki oraz proboszcz ks. Ireneusz Nowak. Wyjątkowości uroczystości dodał fakt, że tego dnia rozpoczęła peregrynację parafii Pączewo ikona Matki Bożej Nieustającej Pomocy.

REKLAMA

Wspaniałe, ciekawe i bardzo przystępne kazanie odpustowe wygłosił ksiądz Andrzej Szopiński. Kapłan zwrócił uwagę, że w scenie Zwiastowania Najświętsza Maryja Panna czytała psałterz. Kiedy człowiek otwiera serce na Słowo Boże i zaczyna dialog z Bogiem – jak miało to miejsce podczas spotkania Maryi z Archaniołem Gabryjelem w Nazarecie, czy jak ma to miejsce w naszym codziennym życiu – dzieją się rzeczy wielkie! Dlatego chciejmy usłyszeć słowa Chrystusa i nie pozwólmy ich zagłuszyć.

Nawiązując do peregrynacji obrazu ksiądz Szopiński nauczył nas czytać ikonę Matki Bożej Nieustającej Pomocy, co bez wątpienia pomoże nam w skupieniu i modlitwie w domach. Zdolność pisania ikon posiadają osoby obdarzone cnotą wiary, potrafiące dłuższy czas skupić się na modlitwie, z talentem pozwalającym tworzyć na obrazie postacie, z którymi łatwo wejść w relację. W ikonografii znaczenie mają symbole, gesty i barwy. By odkryć bogactwo ikony – trzeba umieć ją przeczytać. Ksiądz objaśnił nam symbolikę peregrynującego obrazu, wskazując kolejne elementy na kopii ikony umieszczonej w feretronie, podarowanej parafii w dniu odpustu przed pięciu laty przez księdza proboszcza Ireneusza Nowaka. Matka Boża odziana jest w czerwoną suknię – symbol dziewictwa, niepokalania oraz w płaszcz w kolorze ultramaryna (prawie granatowy) – oznaczający macierzyństwo. Pan Jezus ma na sobie zieloną tunikę. Zieleń kojarząca się z pełnią życia symbolizuje dogmat o Bóstwie Chrystusa Dawcy Życia – prawdziwego Boga. Brązowy (kolor ziemi, jesieni, ale i ziarna) płaszcz Jezusa zaświadcza o Jego człowieczeństwie, cielesności – o prawdziwym Człowieku. Czerwona przepaska to oznaka wojownika i męczennika, który oddaje życie za przyjaciół swoich – za nas, a zatem wskazuje misję Chrystusa. Na ikonie napisano Archanioła Michała po lewej i Archanioła Gabryjela po prawej stronie. Ten drugi trzyma narzędzia Męki Pańskiej – gwoździe i krzyż bizantyjski. Ten krzyż stylizowany jest na drabinę, która symbolizuje połączenie nieba z ziemią. Dzięki niej Słowo Wcielone schodzi z nieba na ziemię, a po Zmartwychwstaniu Jezus wstępuje do nieba. Ta drabina to droga dla każdego z nas, którą wspinamy się każdego dnia z naszym krzyżem, by odkrywać i wypełniać nasze powołanie. Złote tło symbolizuje w ikonografii niebo. Ksiądz Andrzej Szopiński zachęcił nas, abyśmy modląc się, wpatrywali się w piękne oczy Matki Bożej Nieustającej Pomocy wychylającej się do nas z nieba, abyśmy z miłością i oddaniem zawierzali Jej swoje rodziny i wypraszali wstawiennictwo u Trójcy Przenajświętszej.

Serdecznie dziękujemy za tę piękną naukę.

Na koniec Mszy Świętej Ksiądz Andrzej Szopiński poświęcił ikonę peregrynacją Matki Bożej Nieustającej Pomocy, a ksiądz Ireneusz Nowak przekazał ją pierwszej rodzinie.

Razem z parafianami i gośćmi w naszym święcie uczestniczyli księża z Dekanatu Skórzeckiego. W oprawie muzycznej razem z organistą Łukaszem Niklewskim wspaniale odśpiewaliśmy pieśni o Zwiastowaniu NMP oraz hymn Magnificat – Wielbij Duszo Moja Pana.

Barbara Dembek-Bochniak

Galeria zdjęć TUTAJ.

Źródło: https://radioglos.pl/wiadomosci/z-zycia-kosciola/11754-odpust-zwiastowania-nmp-w-paczewie-i-poczatek-peregrynacji-w-parafii-ikony-matki-bozej-nieustajacej-pomocy

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *