Błonie koło Tarnowa: Tutaj powstają miliony opłatków

Białe, żółte, różowe, zielone, pomarańczowe a nawet niebieskie. Opłatki w różnych kolorach powstają w Błoniu koło Tarnowa, gdzie działa Zakład Przetwórczo-Handlowy Wyższego Seminarium Duchownego. Piecze się je przez cały rok. To miliony opłatków, które trafiają do polskich parafii i w różne rejony świata.

REKLAMA

Skład opłatków to woda i mąka. Ciasto wylewa się na rozgrzane piece. Jest tam krótko, bo opłatek też może się przypalić. Duże upieczone płaty muszą ostygnąć a później się je nawilża. Następnie są cięte na mniejsze opłatki. Później pakuje się je po kilka sztuk i ten „biały chleb” można wysyłać. Opłatki z Błonia trafiają do parafii w Polsce. Są również wysyłane m.in. do Wielkiej Brytanii, Niemiec, Francji, Ukrainy i do krajów misyjnych.

Kolorowe opłatki podobają się dzieciom, ale przed laty w wigilię zanosiło się je zwierzętom. Dziś nie ma już tylu gospodarstw co kiedyś, ale niektórzy rolnicy praktykują ten zwyczaj.

Opłatek jest symbolem pojednania i przebaczenia, więc już podczas wigilii połamią się nim miliony ludzi w Polsce.

W zakładzie w Błoniu koło Tarnowa opłatki piecze się przez cały rok. Ponadto powstają tutaj także komunikanty i hostie. Ofiary jakie uda się uzyskać z rozprowadzania opłatków są przeznaczona na utrzymanie Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie.

Źródło: https://www.ekai.pl/blonie-kolo-tarnowa-tutaj-powstaja-miliony-oplatkow/
Fot. Joanna Adamik | Archidiecezja Krakowska

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *