Pelplin: W 30. rocznicę śmierci ks. Janusza St. Pasierba

15 grudnia 2023 r. minęła 30 rocznica śmierci wybitnego poety, eseisty, historyka sztuki, profesora Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie oraz Wyższego Seminarium Duchownego w Pelplinie. Warto przypomnieć, że jest pierwszym laureatem Nagrody im. Bernarda Chrzanowskiego „Poruszył wiatr od morza”, którą otrzymał w 1989 r. 

REKLAMA

Oddział Kociewski Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w Pelplinie zorganizował kilka wydarzeń upamiętniających tego uczonego i artystę, który wielokrotnie przyznawał się do swojej małej pomorskiej ojczyzny. 15 września 2023 r. w bazylice katedralnej odbył się koncert poetycko-muzyczny „Poeta jest Twoim bratem”, o którym już informowaliśmy na łamach „Pomeranii”. W drugim koncercie zatytułowanym „Wiara. Nadzieja. Miłość”, który odbył się 16 listopada 2023 r. w Miejskim Ośrodku Kultury, nie tylko recytowano teksty Pasierba, ale także wykonywano je w wersji wokalno-instrumentalnej. 

Zaś 15 grudnia 2023 r. w Kociewskim Centrum Kultury, z którym pelplińscy zrzeszeńcy nawiązali współpracę, odbyły się zajęcia warsztatowe dedykowane uczniom szkół ponadpodstawowych: Liceum Ogólnokształcącego  im. ks. Pasierba w Pelplinie, Zespołu Szkół Ekonomicznych im. ks. Pasierba w Tczewie oraz Collegium Marianum w Pelplinie. Zajęcia prowadzili: aktorka Monika Janeczek-Toporowska (Jak przygotować się do recytacji tekstu poetyckiego? – na przykładzie wierszy ks. Janusza St. Pasierba), polonista – piszący te słowa – Bogdan Wiśniewski (Próba interpretacji eseju ks. Janusza St. Pasierba „Katedra symbol Europy”) oraz przewodniczki  Maria Pańczyk-Pawlak i Danuta Nojman (ukierunkowane zwiedzanie katedry i Muzeum Diecezjalnego). Spotkanie przy grobie autora „Gałęzi i liści” na pelplińskiej nekropolii – na wzgórzu nad Wierzycą – było zwieńczeniem zajęć, po którym w refektarzu CM czekał na młodzież poczęstunek.

Warto nadmienić, że dzień wcześniej swojego Patrona uhonorowała społeczność Liceum Ogólnokształcącego w Pelplinie,  uczestnicząc we mszy św. w kościele pw. Bożego Ciała, a następnie  biorąc udział w tradycyjnym już konkursie recytatorskim oraz zajęciach warsztatowych wokół twórczości ks. Pasierba. 

Bogdan Wiśniewski

Źródło: https://www.kaszubi.pl/messages/view/w-pelplinie-w-30-rocznice-smierci-ks-janusza-st-pasierba

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *