Piaseczno: Szczęśliwi pielgrzymi u Królowej Pomorza i Matki Jedności

Na dorocznych uroczystościach odpustowych w Sanktuarium Maryjnym w Piasecznie (na Kociewiu) 10 września 2023 r. zgromadziło się blisko 20 tysięcy wiernych. Podczas Mszy św. polowej przy tzw. „Studzience” biskup pelpliński Ryszard Kasyna mówił o rodzicach, „którzy wkładają Biblię w ręce swoich dzieci, przekazują im źródło niewyobrażalnej mocy na całe ich życie”.

REKLAMA

Galeria zdjęć TUTAJ.

W uroczystościach odpustowych w Sanktuarium Maryjnym w Piasecznie (na Kociewiu) 10 września zgromadziło się blisko 20 tysięcy wiernych. Podczas Mszy św. polowej przy tzw. „Studzience” biskup pelpliński Ryszard Kasyna mówił o rodzicach, „którzy wkładają Biblię w ręce swoich dzieci, przekazują im źródło niewyobrażalnej mocy na całe ich życie”.

Na uroczystości od soboty przybywali pielgrzymi piesi i zmotoryzowani, aby w najstarszym na Pomorzu sanktuarium Maryjnym powierzać swoje sprawy Matce Chrystusa.

Centralnym punktem obchodów, które będą trwały do niedzieli 17 września, była suma odpustowa przy Studzience, gdzie w XIV wieku dokonał się cud uzdrowienia chromego syna  smolarza.

W pierwszej części homilii biskup diecezjalny Ryszard Kasyna podkreślił, że „przybywamy tu, by pomimo wszystko zwyciężała w nas miłość, prawda, dobroć, Bóg sam w naszych sercach”. Dodał, że przybywamy do tego miejsca, „by przypomnieć sobie, że jesteśmy Jezusową rodziną”.

Hierarcha wskazał na ogromną rolę ludzkiej rodziny, gdzie często „Bóg słabymi ludzkimi środkami dokonuje rzeczy wielkich i niezwykłych” i podkreślał, że „wspólnota rodzinna to wielka siła”. Przypomniał, że na początku każdej rodziny jest „dwoje ludzi, którzy dają życie i pielęgnują je”. Bp Kasyna apelował, aby nie dać się zwieść działaniom, które niszczą rodzinę, ale „by nasze rodziny żyły na wzór Świętej Rodziny: Jezusa, Maryji i Józefa”.

„Dzisiaj dziękujemy również za dar polskiej rodziny, rodziny, która zrodziła się na polskiej ziemi, rodziny Józefa i Wiktorii Ulmów”, kontynuował kaznodzieja.

Bp Kasyna zauważył, że „dzisiejsza ich beatyfikacja jest bez precedensu, gdyż zostają wyniesieni do chwały ołtarzy rodzice i ich siedmioro dzieci”. „Byli zwyczajną, kochającą się, Bożą rodziną”, mówił biskup i przypomniał, że w egzemplarzu Pisma Świętego w ich domu znaleziono podkreślenia przypowieści o miłosiernym Samarytaninie oraz słowa Jezusa z Ewangelii według św. Mateusza: „Jeśli bowiem miłujecie tych, którzy was miłują, cóż za nagrodę mieć będziecie? Czyż i celnicy tego nie czynią?” (Mt 5, 46).

Główny celebrans mówił dalej, że pouczenie płynące z postawy rodziny Ulmów świadczy, „iż ci, którzy czytają Pismo Święte, którzy wkładają Biblię w ręce swoich dzieci przekazują im źródło niewyobrażalnej mocy na całe ich życie”.

W Piasecznie od XIV wieku czczona jest figura Madonny z Dzieciątkiem. Koronował ją w 1968 roku kard. Karol Wojtyła. Była ona też obecna podczas Mszy św. sprawowanej przez św. Jana Pawła II w Pelplinie w czerwcu 1999 roku.

Źródło:
https://radioglos.pl/wiadomosci/z-zycia-kosciola/11085-niedzielna-transmisja-z-piaseczna-odpust-krolowej-pomorza-i-matki-jednosci
https://diecezja-pelplin.pl/aktualnosci/uroczystosci-odpustowe-w-sanktuarium-maryjnym-w-piasecznie-2/

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *