Bp Lityński zachęca do modlitwy w intencji świata stworzonego

Do łączności modlitewnej z Ojcem Świętym i całym światem podczas obchodzonego 1 września Światowego Dnia Modlitw o Ochronę Świata Stworzonego oraz do podejmowania innych inicjatyw na rzecz ochrony środowiska zachęca przewodniczący Zespołu „Laudato si” przy Radzie Społecznej KEP bp Tadeusz Lityński. Dzień ten będzie początkiem Czasu dla Stworzenia, który potrwa do Niedzieli św. Franciszka świętowanej na początku października.

REKLAMA

„Zachęcam, by w naszych wspólnotach diecezjalnych, parafialnych i zakonnych przeżyć świadomie stanięcie przed Stworzycielem w łączności modlitewnej z Ojcem Świętym i całym światem” – podkreśla bp Tadeusz Lityński. Proponuje, aby z okazji Światowego Dnia Modlitw o Ochronę Świata Stworzonego podjąć różne formy aktywności w parafiach, wspólnotach i szkołach. „Mogą one polegać na przykład na odprawieniu okolicznościowego nabożeństwa, wygłoszeniu kazań podejmujących wątek Boga Stworzyciela, przeprowadzeniu dedykowanej lekcji religii w szkole, wygłoszeniu konferencji przez zaproszonego prelegenta, zrealizowaniu spotkania formacyjnego w środowisku wspólnoty diecezjalnej i w jej parafiach, przeprowadzeniu wybranej inicjatywy na rzecz środowiska na terenie parafii” – zachęca w przesłanym do diecezji komunikacie.

„Zapraszam serdecznie do zjednoczenia się w tym czasie we wspólnej modlitwie, bowiem poprzez poszanowanie dzieła stworzenia wyrażamy wdzięczną miłość i szacunek do samego Boga Stworzyciela” – podkreśla bp Lityński.

Światowy Dzień Modlitw o Ochronę Świata Stworzonego ustanowił Ojciec Święty Franciszek w 2015 roku w odpowiedzi na trwający kryzys ekologiczny. Co roku jest on obchodzony 1 września i rozpoczyna ekumeniczny Czas dla Stworzenia. Jego tegoroczne hasło brzmi: „Niech się rozleje sprawiedliwość i pokój”. Szczególny czas modlitwy w intencji ochrony świata stworzonego zakończy się Niedzielą św. Franciszka obchodzoną z okazji przypadającego 4 października wspomnienia świętego z Asyżu. W tym roku będzie to niedziela 8 października. Wydarzenia związane z tym dniem są objęte honorowym patronatem Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski.

BP KEP

Zobacz też:
Orędzie Ojca Świętego Franciszka
Materiały do pobrania
Film „Gratias Domine”

Źródło: https://episkopat.pl/bp-litynski-zacheca-do-modlitwy-w-intencji-swiata-stworzonego/

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *