Jak nie zmarnować krwi wylanej na ulicach stolicy?

– Nie tylko w czasie wojny, ale i w czasie pokoju odczuwalny jest zamęt wokół wartości, które decydują o teraźniejszości i przyszłości poszczególnych ludzi i całych narodów – mówił podczas Mszy św. na stołecznym Placu Krasińskich biskup polowy Wiesław Lechowicz. W trakcie sprawowanej pod Pomnikiem Powstania Warszawskiego Eucharystii modlono się w intencji uczestników zrywu z sierpnia 1944 r. Dziś przypada 79. Rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego.

REKLAMA

Eucharystię koncelebrowali bp Michał Janocha, biskup pomocniczy archidiecezji warszawskiej, ks. Zbigniew Kras, kapelan prezydenta, kapelani Ordynariatu Polowego, służb mundurowych, harcerzy i skautów oraz duchowni obydwu warszawskich diecezji. Liturgię słowa przygotowali harcerze oraz kombatanci i wojsko.

W homilii bp Lechowicz wskazywał, że „źródłem wojen jest niepohamowana żądza władzy i posiadania”. – Zazwyczaj towarzyszy jej pycha i buta, przekonanie o własnej nieomylności i prawie do wszystkiego, w tym do panowania nad innymi – mówiąc inaczej, przypisywanie sobie atrybutów boskich, stawianie siebie w miejscu Boga. Lekceważenie Boga i deptanie tablic z przykazaniami Bożymi zawsze obraca się przeciwko człowiekowi, niekiedy prowadzi aż do wojny – powiedział.

Hierarcha przywołał słowa z listu pasterskiego napisanego przez bp. Józefa Gawlinę, biskupa polowego w okresie II wojny światowej, po upadku powstania: „Niech ludzkość odnajdzie zgubione główne sprężyny samego chrześcijaństwa, niech się umocni za jedynym bezpiecznym szańcem”. – Dla większości uczestników Powstania Warszawskiego Bóg i wiara były tym bezpiecznym szańcem – przekonywał bp Lechowicz.

Ordynariusz Wojska Polskiego podkreślił, że Powstańcy Warszawscy „bez wahania kładli na szali swoje życie w imię miłości, wolności i sprawiedliwości”. – To były, mówiąc językiem bp. Gawliny owe „sprężyny chrześcijaństwa”, które pobudzały mieszkańców stolicy do oporu. Wszędzie obecne krzyże, kaplice, ołtarze wznoszone na warszawskich placach były, a niektóre z nich są nadal, widocznym przykładem wiary bohaterskich obrońców Warszawy w Boga oraz w zwycięstwo miłości nad nienawiścią, wolności nad niewolą, sprawiedliwości nad bezprawiem – powiedział.

– Jak nie zmarnować krwi wylanej na ulicach i placach naszej stolicy? Jak właściwie rozumieć wolność i niepodległość oraz sprawiedliwość i pokój, i zgodnie z tym rozumieniem postępować? Jak nie zmarnować duchowego kapitału Polski i Europy? Kolejna już rocznica Powstania Warszawskiego stwarza okazję do pogłębionej refleksji nad tymi i innymi pytaniami, bo nie tylko w czasie wojny, ale i w czasie pokoju odczuwalny jest zamęt wokół wartości, które decydują o teraźniejszości i przyszłości poszczególnych ludzi i całych narodów – stwierdził biskup.

Dodał, że Słowo Boże przynosi odpowiedź o charakterze uniwersalnym: „życie oparte na Dekalogu i poszanowaniu Boga jest drogą pewną ku trwałej wolności i niepodległości, sprawiedliwości i pokoju!”.

– Wspominając bohaterski zryw naszych rodaków sprzed 79 lat, ożywmy w sobie przekonanie, że od każdego z nas niemało zależy, od każdego dnia przeżytego w przymierzu z Bogiem i ludźmi, w wolności, w sprawiedliwości i pokoju. Z tym przekonaniem niech idzie w parze nasz codzienny wysiłek, by jak mówił Powstaniec – zmarły niedawno śp. płk Kazimierz Klimczak, „Polskę wolną utrwalać i pielęgnować” – powiedział bp Lechowicz.

We Mszy św. uczestniczyli Powstańcy Warszawscy, Prezydent RP Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki, prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej, Mariusz Kamiński, minister spraw wewnętrznych i administracji, generałowie WP oraz komendanci i funkcjonariusze służb mundurowych. Obecni byli kombatanci, członkowie Światowego Związku Żołnierzy AK i Związku Powstańców Warszawskich, a także innych stowarzyszeń i organizacji kombatanckich.

Wspólna modlitwa zgromadziła także harcerzy biorących udział w zlocie z okazji obchodów rocznicowych oraz mieszkańców stolicy.

Po Mszy św. odbędzie się apel pamięci, oddana zostanie salwa honorowa a następnie odbędzie się ceremonia złożenia kwiatów przed pomnikiem.

Źródło: https://www.ekai.pl/jak-nie-zmarnowac-krwi-wylanej-na-ulicach-stolicy-79-rocznica-wybuchu-powstania-warszawskiego/
Fot. Marcin Morawski/East News

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *