Fałszywe zdjęcie papieża Franciszka wywołuje zamieszanie

Zdjęcie papieża Franciszka stworzone za pomocą sztucznej inteligencji wywołało zamieszanie w sieciach społecznościowych. Na zdjęciu zwierzchnik Kościoła katolickiego ma na sobie modny, błyszczący, biały puchowy płaszcz. Wokół kołnierza płaszcza typu „oversize” Balenciaga umieszczono łańcuch z papieskim krzyżem, a w ręku trzyma on bliżej nieokreślony przedmiot.

REKLAMA

Sztucznie stworzone zdjęcie rozpowszechniono w miniony weekend, zwłaszcza za pośrednictwem serwisu informacyjnego Twitter. Wielu użytkowników zastanawiało się, czy zdjęcie jest prawdziwe. Jedni faktycznie myśleli, że tak, a inni rozpoznali falsyfikat, ale i tak „pochwalili” papieża za styl ubioru.

Aplikacje oparte na sztucznej inteligencji podbijają obecnie rynek. Za ich pomocą można tworzyć zdjęcia, które na pierwszy rzut oka wyglądają na prawdziwe. Ostatnio w internecie rozprzestrzeniły się np. zdjęcia rzekomego aresztowania byłego prezydenta USA Donalda Trumpa albo jak prezydent Francji Emmanuel Macron jest świadkiem starć policji z protestującymi na ulicach Paryża. One również zostały stworzone za pomocą sztucznej inteligencji.

Eksperci ostrzegają jednak, że wielu użytkowników może dać się zwieść obrazom i rozpowszechniać fałszywe wiadomości.

Źródło: https://www.ekai.pl/papiez-w-modnym-puchowym-plaszczu-falszywe-zdjecie-wywoluje-zamieszanie/
Fot. DailyLoud/Twitter

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *