Pelplin: Obchody 200-lecia przeniesienia stolicy diecezji do Pelplina

25 kwietnia 2024 r. w Muzeum Diecezjalnym w Pelplinie uroczyście otwarto wystawę „De salute animarum. 200 lat stolicy biskupiej w Pelplinie”.

REKLAMA

25 kwietnia 2024 r. w Muzeum Diecezjalnym w Pelplinie odbył się wieczorem wernisaż wystawy  jubileuszowej „De salute animarum. 200 lat stolicy biskupiej w Pelplinie”, który był obchodem rocznicy przeniesienia stolicy diecezji chełmińskiej z Chełmży do Pelplina na mocy bulli papieskiej.

W prelekcji ukazującej zarys historyczny wydarzeń sprzed dwustu lat ks. prałat prof. dr hab. Jan Walkusz przypomniał między innymi przyczyny tej decyzji papieskiej oraz przebieg objęcia Pelplina przez biskupa chełmińskiego.

Diecezja pelplińska jest kontynuatorką tradycji diecezji chełmińskiej tylko pod nową nazwą, którą zmieniono w 1992 roku mocą bulli papieża Jana Pawła II „Totus tuus Poloniae populus”.

W trakcie uroczystości biskup pelpliński Ryszard Kasyna nawiązał do historii diecezji, do znamienitych postaci z nią związanych, wśród nich jest kard. Hozjusz. Hierarcha nawiązał do bogatej spuścizny intelektualnej Pelplina, która sprawiła, że mówiono o Pelplinie, iż jest Atenami Północy oraz do historycznego bogactwa materialnego diecezji. Należy do niego pocysterski kompleks architektoniczny z bazyliką katedralną oraz jedyna w Polsce Biblia Gutenberga oraz imponujące zbiory cennych rzeźb, malarstwa i piśmiennictwa średniowiecznego. Bp Kasyna wspomniał współczesnych kapłanów, których działalność duszpasterska i naukowa znana była nie tylko na Pomorzu i w Polsce, ale również poza Ojczyzną. Jako przykład podał ks. dr. Franciszka Sawickiego, którego dzieła czytał papież Benedykt XVI.

Diecezja chełmińska powstała 28 lipca 1243 r. na mocy dekretu Wilhelma z Modeny. Z niewielkimi zmianami w wówczas wytyczonych granicach pozostawała aż do 1821 r. Pierwszym biskupem diecezji został Heidenryk, który na stolicę biskupią wybrał Chełmżę.

W 1824 r. na mocy bulli papieża Piusa VII De salute animarum stolicę przeniesiono do Pelplina, pozostawiając jej nazwę bez zmian.

Na wystawie są zaprezentowane eksponaty związanych z historią diecezji, m. in. kielich z fundacji bp. Piotra Tylickiego dla katedry w Chełmży z roku 1603, kielich eucharystyczny, będący darem papieża Jana Pawła II dla biskupa pelplińskiego Jana Bernarda Szlagi oraz zabytkowe ornaty. To także wyjątkowa okazja, by zapoznać się z na co dzień niedostępnymi dla zwiedzających, eksponowanych w Rezydencji Biskupiej, portretami biskupów chełmińskich rezydujących w Pelplinie od 1824 r. oraz biskupów pelplińskich.

Na wystawie znalazły się także eksponaty związane z patronami diecezji chełmińskiej i pelplińskiej (m. in. obraz Świętej Rozalii i patronek pruskich z lat 30. XVII wieku z Rezydencji Biskupiej) oraz zdjęcia i pocztówki archiwalne z XX wieku, ukazujące przedwojenny Pelplin.

Wernisaż uświetnił koncert zespołu ARTE CON BRIO.

Obszerne fragmenty uroczystości:

Wystąpienie biskupa pelplińskiego Ryszarda Kasyny:

Fragmenty koncertu:

Galeria zdjęć TUTAJ.

Źródło: https://radioglos.pl/wiadomosci/z-zycia-kosciola/11798-obchody-200-lecia-stolicy-diecezji-w-pelplinie

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *