Gliwice: święcenia i ingres biskupa Sławomira Odera

Ks. Sławomir Oder, postulator procesu kanonizacyjnego św. Jana Pawła II, przyjął z rąk nuncjusza apostolskiego w Polsce, abp. Salvatore Pennacchio, święcenia biskupie i odbył ingres do katedry świętych Piotra i Pawła. Jest trzecim biskupem ordynariuszem w historii diecezji gliwickiej.

REKLAMA

Nowego biskupa gliwickiego powitał jego poprzednik, bp Jan Kopiec, wyrażając nadzieję, że jego następca tchnie nową energię i zapał we wspólnotę Kościoła lokalnego. Natomiast w homilii biskup-senior diecezji toruńskiej Andrzej Suski przypomniał obraz Chrystusa, Dobrego Pasterza i, zwracając się do nowego ordynariusza diecezji gliwickiej, zauważył: 

„Na styl Twojej pracy w Kościele i dla Kościoła miały znaczący wpływ zwłaszcza dwie postacie, św. Jan Paweł II i bł. ks. Stefan Wincenty Frelichowski. Jako postulator ich procesów na drodze do chwały ołtarzy, zapoznawałeś się dokładnie z wieloma świadectwami o ich kapłańskiej świętości, wyrażanej najpiękniej miłością pasterską. Była to dla Ciebie niezwykła szkoła kapłańskiego życia i kapłańskiej służby” – stwierdził kaznodzieja.

Nominat wyraził gotowość pełnienia powierzonego mu posługiwania zgodnie z wolą Chrystusa i Kościoła, pod zwierzchnictwem następcy św. Piotra, a następnie przyjął święcenia biskupie. Zabierając głos na zakończenie uroczystości, biskup Oder powiedział: 

„Pragnę zawierzyć każdego i każdą z was opiece Matki Najświętszej i orędownictwu naszych świętych patronów, Apostołów Piotra i Pawła oraz świętej Anny. Niechaj wspomagają nas w budowaniu Wspólnoty Kościoła i wypełnianiu woli naszego Pana, Jezusa Chrystusa. Tak jak uczyła i uczy nas Maryja w Kanie Galilejskiej. «Uczyńcie wszystko, cokolwiek wam mój Syn powie»”.

W dzisiejszej uroczystości wzięli udział liczni biskupi z Polski, a także z innych krajów, w tym byli sekretarze św. Jana Pawła II – kardynał Stanisław Dziwisz i abp Mieczysław Mokrzycki. 

Stanisław Tasiemski OP

Źródło: https://www.vaticannews.va/pl/kosciol/news/2023-03/gliwice-swiecenia-i-ingres-biskupa-odera.html

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *