Bp Oder: Moje serce jest tutaj z Wami i otwarte dla Was!

Pragnę zawierzyć każdego i każdą z Was opiece Matki Najświętszej i orędownictwu naszych świętych patronów Apostołów Piotra i Pawła oraz św. Anny. Niechaj wspomagają nas w budowaniu wspólnoty Kościoła i wypełnianiu woli naszego Pana Jezusa Chrystusa tak, jak uczyła i uczy nas Maryja w Kanie Galilejskiej „uczyńcie wszystko, cokolwiek wam mój Syn powie” – powiedział bp Sławomir Oder, nowy biskup gliwicki, podczas sakry i ingresu do Katedry Gliwickiej w sobotę 11 marca.

REKLAMA

O godz. 12:00 w Katedrze Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Gliwicach rozpoczęła się Msza Święta, podczas której święcenia biskupie i ingres przyjął bp. Sławomir Oder. Liturgii przewodniczył nuncjusz apostolski w Polsce abp. Salvatore Pennacchio.

Bullę bullę papieską ustanawiającą Biskupem Gliwickim Sławomira Odera, odczytał ks. prał. Janusz Aptacy z watykańskiej Dykasterii ds. Biskupów.
„Twoje prawdziwie kapłańskie jak również ludzkie cnoty, którymi wyróżniłeś się w posłudze w Rzymie, będąc Postulatorem procesu beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego Jana Pawła II oraz w diecezji toruńskiej prawdziwie świadczą o twoim mocnym duchu pastoralnym i chrześcijańskim, oddanym dobru Kościoła oraz dusz ludzkich – napisał papież Franciszek w bulii nominacyjnej”.

Homilię wygłosił bp Andrzej Suski, biskup senior diecezji toruńskiej. „Źródłem ożywiającym pasterską miłość do Kościoła jest autentyczna miłość do Chrystusa” – mówił bp Suski – „Kto prawdziwie miłuje Go i z miłości poświęca się dla Niego, ten również miłuje Kościół, Jego Mistyczne Ciało, w którym On żyje i działa”. Dodał, że nie można oddzielić Kościoła od Chrystusa, gdyż „Chrystus i Kościół stanowią jedno”.

Bp Suski w homilii zaznaczył, iż bp Oder, nowy ordynariusz gliwicki, odznacza się wieloma doświadczeniami i licznymi owocami swej pracy kapłańskiej, prowadzonej z oddaniem na różnych polach służby Kościołowi, zarówno w Rzymie, jak i w diecezji toruńskiej. „Jest to cenne wiano, jakie wnosisz do swej nowej diecezji, a którym – jak wiemy – potrafisz dzielić się szczodrze z kapłanami, osobami konsekrowanymi i wiernymi świeckimi” – mówił bp Suski.

Bp Suski nawiązał także do św. Jana Pawła II i ks. Wincentego Frelichowskiego, których bp. Oder był postulatorem w sprawach beatyfikacyjnych. „Jako postulator ich procesów na drodze do chwały ołtarzy, zapoznawałeś się dokładnie z wieloma świadectwami o ich kapłańskiej świętości, wyrażanej najpiękniej miłością pasterską. Była to dla Ciebie niezwykła szkoła kapłańskiego życia i kapłańskiej służby” – podkreślił biskup senior diecezji toruńskiej.

Na zakończenie homilii bp Suski złożył bp. Oderowi życzenia oraz zapewnił o swojej modlitwie. „Niech na drodze posługi biskupiej w Kościele Gliwickim prowadzi Ciebie i umacnia Jezus Chrystus, Dobry Pasterz, którego miłujesz. Niech dla Niego otwiera ludzkie serca Twoja pasterska miłość, którą obejmujesz całą społeczność na tej pięknej śląskiej ziemi” – mówił bp Andrzej Suski.

Bp Sławomir Oder przyjął święcenia biskupie z rąk abp. Salvatore Penacchio, nuncjusza apostolskiego w Polsce.

Życzenia bp. Oderowi złożyli między innymi metropolita katowicki abp Wiktor Skworc, biskup pomocniczy gliwicki bp Andrzej Iwanecki oraz przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki, który złożył ufność w to, iż obowiązki biskupa gliwickiego nie przeszkodzą mu w przyszłym angażowaniu się w struktury Konferencji Episkopatu Polski. „Niech Pan Bóg wraz z tym urzędem udzieli Tobie wystarczających łask do jego udźwignięcia” – powiedział abp Gądecki.

Na zakończenie eucharystii bp Oder podziękował wszystkim za obecność, życzliwość i modlitwę. Nawiązał także, do wczorajszej modlitwy z młodzieżą w kościele pw. Chrystusa Króla w Gliwicach, która poprzedzała uroczystości święceń biskupich i ingresu do Katedry Gliwickiej. „To piękny potencjał miłości do Chrystusa, miłości do Jego Kościoła, żarliwej pracy. Wierzę, że będziemy mogli współpracować dla dobra tego Kościoła, dla dobra tej ziemi, dla dobra miast Śląska” – powiedział bp Oder.

Źródło: https://episkopat.pl/bp-oder-moje-serce-jest-tutaj-z-wami-i-otwarte-dla-was/

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *