Caritas Polska: Przygotowujemy się na przyjęcie uchodźców

Pomoc dla Ukrainy w związku z atakiem Rosji na ten kraj jest celem wizyty jaką we Lwowie składa dyrektor Caritas Polska ks. dr Marcin Iżycki. W rozmowie z KAI przekazał on też, że diecezjalne Caritas w naszym kraju przygotowują się na ewentualność pomocy uchodźcom z Ukrainy. W tej chwili gotowych jest kilka tysięcy miejsc noclegowych, głównie na Podkarpaciu.

REKLAMA


Publikujemy wypowiedź dyrektora Caritas Polska:

Właśnie w tej chwili wraz z moim zastępcą, dyr. Jarosławem Bittelem odpowiedzialnym za obszar zagraniczny przebywam we Lwowie. Jesteśmy w stałym kontakcie z Caritas Ukraina i Caritas-Spes czyli Caritas Kościoła grekokatolickiego oraz rzymskokatolickiego. Dziś ogłosiliśmy akcję „Pomoc dla Ukrainy” apelując o zbiórkę pieniędzy. Uruchomiliśmy specjalny charytatywny SMS. Można je wysyłać pod numer 72052 z dopiskiem „Ukraina”. Już teraz przekazaliśmy na doraźną pomoc 100 tys. zł, po 50 tys. zł dla obydwu Caritas działających w Ukrainie.

Rozmawiamy z nimi i zbieramy informacje na temat ich potrzeb. Już teraz wiemy na pewno, że w związku z ewakuacją kobiet i dzieci w Donbasie potrzeba będzie najprostszych rzeczy: środków higienicznych, ale też żywności, materacy, łóżek. W dłużej perspektywie zapewne także namiotów, gdyby okazało się że na Ukrainie jest to potrzebne.

Wiemy, że ukraińska Caritas wraz z siecią Caritas Internationalis pracuje nad tak zwanym Emergency Appeal czyli
apelem humanitarnym. Polega on na powołaniu, przy udziale Caritas działających na całym świecie, funduszu pomocy Ukrainie. Oczywiście także Caritas Polska wesprze finansowo tę inicjatywę.

Przygotowujemy się także na ewentualność pomocy uchodźcom z Ukrainy. Rozmawiam z szefami przygranicznych Caritas diecezjalnych na temat naszej bazy noclegowej i konkretnych miejsc, w których moglibyśmy umieścić uchodźców. Wstępnie mamy przygotowanych kilka tysięcy miejsc, najwięcej na Podkarpaciu, ale także na Lubelszczyźnie i w centrum kraju. Wkrótce, podczas spotkania online z dyrektorami Caritas, będziemy doprecyzowywać szczegóły.

Pozostajemy solidarni z naszym wschodnim sąsiadem, otaczamy Ukrainę modlitwą i mamy ogromną nadzieję, że jakiekolwiek działania zbrojne w tamtych obszarach zostaną jak najszybciej wstrzymane.

***

Caritas to największa organizacja dobroczynna w Polsce. Pomaga setkom tysięcy potrzebujących w kraju i za granicą. Struktura Caritas w Polsce składa się z Caritas Polska, która pełni funkcję koordynatora projektów ogólnopolskich i zagranicznych oraz z 45 Caritas diecezjalnych, które niosą bezpośrednią pomoc potrzebującym.

Organizacja jest częścią sieci Caritas Internationalis i Caritas Europa.


Źródło: https://www.ekai.pl/dyrektor-caritas-polska-przygotowujemy-sie-na-przyjecie-uchodzcow/
Fot. BP KEP


Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *