Wśród nas

Dostrzec w każdym człowieka – ks. Janusz Szulist

Współczesny świat nie jest wolny od negatywnych reakcji czy wręcz bestialstwa. Często bywa tak, że bogate społeczeństwa nie są w stanie powstrzymać swoich imperialnych tendencji. W wielu częściach świata z większym lub mniejszym nasileniem trwają konflikty na tle etnicznym. Wojny…

Długa historia na krótki czas – ks. Jan Walkusz

„Historia Kaszubów na jeden wieczór” to swoiste kompendium wiedzy na temat historii ludu, o którym pierwsze wzmianki pojawiły się w XIII wieku, ukazane na podstawie kilkunastu złożonych epizodów obrazujących najistotniejsze procesy składające się na losy ludu kaszubskiego, który przez stulecia…

Cystersi w Pelplinie – ks. Jan Walkusz

2 stycznia bieżącego roku minęło 750 lat od momentu, gdy książę gdański z dynastii Sobiesławiców Mściwoj II (zwany także Mestwinem lub Mszczujem) nadał cystersom wieś zwaną wówczas Polplin wraz z terenami położonymi między rzekami Wierzycą, Jonką i Węgiermucą.

Cisza jest w nas – Anna Mazurek-Klein

„Żyjemy w epoce hałasu, w której cisza stała się luksusem” – powiedział kiedyś podróżnik i filozof Erling Kagge. Dopiero w ciszy zaczynamy dotykać tego, co istotne. Stwarza ona przestrzeń do tego, żeby zobaczyć najpierw siebie, potem też drugiego człowieka, a…

Zimowanie – Anna Mazurek-Klein

Zima to pora roku, za którą większość z nas nie przepada. Jednak gdy spojrzymy na nią z innej perspektywy, potrafi zachwycić. To surowa, a jednocześnie mądra nauczycielka życia, o ile jesteśmy gotowi wysłuchać tego, co ma nam do przekazania.

Piasek na wagę złota – Beata Demska

Ostatnią rzeczą, o jakiej można by pomyśleć o piasku, jest to, że mogłoby go kiedykolwiek zabraknąć. Nie zdajemy sobie sprawy, że na świecie jego wartość stawia się na równi z wodą czy ropą naftową, że biją się o niego mafie…

Być dla chorych – ks. Stanisław Stolc

Po ponad dwudziestu latach bycia kapelanem Szpitala Specjalistycznego i Hospicjum Zwiastowania NMP i prawie trzynastu latach bycia dyrektorem Domu Kapłana Seniora pragnę podzielić się refleksjami z mojego towarzyszenia ludziom chorym, umierającym, a także z mojej opieki nad chorymi księżmi. Wszystkie te ośrodki znajdują się w Chojnicach,…

Jaki sylwester, taki cały rok – Marzenna Bławat

Noc sylwestrowa, ostatnia w roku, to święto pełne radości i humoru, obchodzone chyba we wszystkich krajach świata. Odbywają się wtedy wspaniałe bale i zabawy, strzelają w górę korki szampana, a niebo kolorowo rozświetlają pokazy sztucznych ogni. Bajkową scenerię i noworoczne…

Święte czy nieświęte? – Anna Mazurek-Klein

Z roku na rok wszechogarniająca nasze życie komercjalizacja zabija ducha świąt Bożego Narodzenia, atakując wystawami, reklamami i witrynami choinek już w listopadzie. Poszukiwanie prezentów zaczyna się niemal dwa miesiące przed świętami, a my robimy się coraz większymi materialistami. Chrześcijański wymiar…