Najlepiej czują się w pokrytej śniegiem, mroźnej bezkresnej przestrzeni, pędząc ku wolności i przygodzie. Wtedy nic się wokół nie liczy. Jest tylko maszer prowadzący psi zaprzęg i jego czworonogi. Taka jazda to jak podróż w czasie do wieków, gdy żyliśmy w zgodzie z naturą, a pies czy wilk był naszym towarzyszem i bratem.

Kociewie zajmuje obszar około trzech i pół tysiąca kilometrów kwadratowych i zamieszkuje go ponad trzysta czterdzieści tysięcy mieszkańców, co oznacza, że jeden procent Polaków to właśnie Kociewiacy! Dlatego już po raz dziewiąty 10 lutego obchodzimy Światowy Dzień Kociewia, który po raz pierwszy ogłoszono w 2007 roku.

Tych kilka ostatnich przykładów ataków terrorystycznych na świecie pokazuje, że współczesny terroryzm generuje nowe problemy etyczne, które domagają się głębszego namysłu na kanwie tradycyjnych rozważań na temat etycznej oceny wojny sprawiedliwej.

Feeria barw, popis fantazji, iście królewski przepych – po prostu la grande bellezza, czyli „wielkie piękno” – tak w kilku słowach można opisać najstarszy i najsłynniejszy karnawał w Europie. Konkurować z nim może jeszcze tylko ten w Rio De Janeiro, ale od niego dzieli nas cały ocean. Położona znacznie bliżej Wenecja co roku zaprasza turystów na widowisko godne najbardziej wymagającej publiczności.

Kolejny Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan będzie celebrowany od 18 do 25 stycznia pod hasłem: „Wezwani, by ogłaszać wielkie dzieła Pana” (por. 1 P 2, 9). W 2016 roku jesteśmy wezwani do głoszenia Słowa Bożego.

Noc sylwestrowa, ostatnia w roku, to święto pełne radości i humoru, obchodzone chyba we wszystkich krajach świata. Odbywają się wtedy wspaniałe bale i zabawy, strzelają w górę korki szampana, a niebo kolorowo rozświetlają pokazy sztucznych ogni. Bajkową scenerię i noworoczne imprezy trwające aż do białego rana wspominamy potem przez cały rok.

Noc Bożego Narodzenia jest pełna cudów. Ludowe wierzenia mówią, że w Wigilię zwierzęta przemawiają ludzkim głosem. Pewnie każdy z nas jako dziecko czekał na tę chwilę z niecierpliwością. I chociaż nikt takiej mowy jeszcze nie słyszał, nie brakuje ludzi, którzy nauczyli się doskonale porozumiewać ze swoimi podopiecznymi. Zwierzęta bowiem stały się częścią ich życia.

Chiny są państwem laickim, a większość jego mieszkańców oficjalnie nie wyznaje żadnej religii. Lecz nawet, a może przede wszystkim tam – w miejscu pozornie nieprzyjaznym i nieprzychylnym dla rozwoju duchowości – rodzi się wiara w Boga – tak mocna i silna, że mogłaby przenosić góry.

Osoby niepełnosprawne mają wiele problemów z odnalezieniem się w społeczeństwie, ale jeśli przekonają się o swojej wartości, o otwartości i szczerości tych, z którymi współpracują, osiągają sukces. Udało się to członkom Orkiestry Vita Activa, która już ponad 20 lat działa w Gdańsku przy Polskim Stowarzyszeniu na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną.

Przyjęcie migrantów w swoje progi, pomoc im, danie pracy i mieszkania jest kolejnym nowym zadaniem dla Polaków. W większości naszych parafii nie widać jeszcze tego nowego wyzwania dla nas chrześcijan. Tylko w dużych miastach, a szczególnie w Warszawie, znajdują się liczne skupiska osób przybywających głównie zza wschodniej granicy, z Azji oraz z Afryki. Dzień modlitw za migrantów i uchodźców, który przypada na 18 stycznia, jest kolejną szansą uświadomienia sobie, że przybysze z innych krajów też są między nami i czekają na naszą pomocną dłoń.

Współczesna dobra szkoła to taka, która jest nie tylko dobrze wyposażonym budynkiem, miejscem przekazywania i zdobywania wiedzy, ale też wskazywaniem właściwego kierunku sensu życia, ukazywaniem dojrzewającym ludziom, jak być człowiekiem naprawdę…

Polacy wzięli na siebie rolę obrońców europejskiego dziedzictwa. Unia Europejska jest wspólnotą wartości takich jak pokój, sprawiedliwość, wolność a także solidarność. [Jose Manuel Barroso, przewodniczący Komisji Europejskiej]

Dziś nie potrafimy wyobrazić sobie bez nich mszy św. Brak akompaniamentu tego instrumentu czyni śpiew uboższym, mniej wzniosłym. Nic dziwnego, że organy stanowią dla nas integralną część Liturgii Kościoła. W kościele pw. św. Kazimierza w Kartuzach trwają intensywne prace przy rozbudowie starych organów, by nowy instrument zabrzmiał przepięknie na chwałę Boga.

Fotografia przyrodnicza jest przygodą, która wymaga cierpliwości oraz znajomości behawioru poszczególnych gatunków. Fotograf przyrody ma też obowiązek pamiętać o pewnych zasadach, które pozwolą na uniknięcie błędów, mogących przyczynić się do nieodwracalnych w skutkach strat. Polski Związek Fotografów Przyrody opracował nawet kodeks etyczny, którym powinni kierować się nie tylko członkowie i kandydaci Związku, ale wszyscy fotografujący przyrodę.

Podobno w święta Bożego Narodzenia spełniają się marzenia. Wierzymy w to głęboko niezależnie od wieku i dokładamy wszelkich starań, by tak właśnie się działo. Skala tych marzeń jest szeroka. Podczas gdy jedni myślą o górze prezentów pod choinką, inni tęsknią za domem przepełnionym rodzinnym ciepłem i miłością. Wielu taki dom udało się stworzyć. Brakuje w nim jedynie dziecięcego śmiechu.

Kiedy na niebie zabłyśnie pierwsza gwiazda, mieszkańcy domów Fundacji Pomocy Wzajemnej „Barka” zasiądą przy wigilijnym stole, przełamią się opłatkiem, złożą życzenia. A przecież jeszcze niedawno byli wykluczeni ze społeczeństwa, niektórzy sięgnęli dna; bezdomni, niezaradni, we władzy uzależnień i nałogów, a nawet z kontem obciążonym recydywą. W „Barce” znaleźli schronienie i szansę na odbudowanie własnej tożsamości oraz lepsze życie.

W przededniu Wigilii świąt Bożego Narodzenia poprosiliśmy o. Jana Grandego o rady, jak zdrowo i szczęśliwie spędzić świąteczny czas. Jak niegdyś franciszkanin o. Andrzej Klimuszko, tak dziś bonifrater z Wrocławia jest autorytetem w dziedzinie poradnictwa zdrowotnego, żywieniowego i ziołolecznictwa. Ojciec Jan Grande, człowiek z kresowymi genami, tradycję ma we krwi, a do tego rewelacyjny zmysł psychologicznej i obyczajowej obserwacji oraz świetną pamięć. Przechowuje w niej, jak w przepastnej szafie, wszystko to co dawne, sprawdzone przez pokolenia i służące ludzkiemu zdrowiu.

W życiu nie ma nic pewnego poza tym jednym, że wszyscy kiedyś umrzemy. Pewnie dlatego rozmowy o śmierci w naszym społeczeństwie powoli przestają być tematem tabu. Dziś świadomie wybieramy już nie tylko miejsce, ale także sposób pochówku. Jak wskazują statystyki, coraz większą popularność zyskuje w Polsce zwyczaj spopielania ciał zmarłych oraz pogrzeb urnowy jako najtańsza, najbardziej estetyczna i ekologiczna forma grzebania zmarłych.

„Nasze serca niosą kwiatki dla Maryi, Boga Matki”. To bardzo popularne zawołanie wyraża ogromną radość – tryumfującą w sercu człowieka pielgrzymującego do Duchowej Stolicy Polski, jaką jest Jasnogórski klasztor Paulinów w Częstochowie. To właśnie w nim znajduję się Cudowny Obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem, zwanej też Czarną Madonną.

Fotografia przyrodnicza to nie obszar zainteresowań dla śpiochów. I wcale nie dotyczy to wyłącznie fotografowania zwierząt, ale również pejzażu.