Cuda zdarzają się tu każdego dnia. Oprócz tych spektakularnych są też ciche nawrócenia: odzyskana równowaga duchowa, pierwsze po wielu latach przerwy spowiedzi i przyjęte komunie. Historia tego narodowego sanktuarium jest jednym wielkim ciągiem cudów.
Oczywistym jest, że najważniejsze dzieła dokonują się w kaplicy Matki Boskiej Częstochowskiej. Wpływa na to wielość liturgii czy pokutnicze marsze na kolanach wokół Cudownego Wizerunku. Jest jednak w stolicy duchowej Polski wiele miejsc, na których odwiedzenie zazwyczaj brakuje nam czasu lub byliśmy tam już tak dawno, że niewiele pamiętamy. A miejsc godnych odwiedzenia na Jasnej Górze jest coraz więcej.
Kto z nas odwiedził na przykład bastiony św. Rocha i św. Barbary? W tym ostatnim, ciekawie na nowo zaprojektowanym przez współczesnych architektów, odnajdziemy kaplicę Golgoty Wschodu. Schodząc w dół kazamatów, będziemy zaskoczeni, jak ogromną przestrzeń kryją te mury. Są tu plastyczne wspomnienia dwudziestu czterech tysięcy zamordowanych w Katyniu, Miednoje, Charkowie i innych nieznanych miejscach. To kaplica ku czci milionów Polaków, ofiar carskiej Rosji i Związku Sowieckiego. Nowoczesna aranżacja kontrastuje z XVII-wiecznymi fortyfikacjami. Co warte zauważenia, pojęcia „Golgota Wschodu” jako pierwszy użył św. Jan Paweł II.
Bastion św. Rocha to jedno z czterech tego typu fortyfikacji w stolicy duchowej Polski. Główna ekspozycja nosi tytuł „Bogurodzica. Splendor Rzeczypospolitej Obojga Narodów”. Obejmuje ona zabytki powstałe do końca XVIII wieku, w tym militaria oraz cenne wyroby orientalne, jak choćby trofea bitwy pod Wiedniem, ofiarowane klasztorowi przez rodzinę króla Jana III Sobieskiego. Odnajdziemy tu wiele bezcennych pamiątek związanych z wielkimi Polakami, jak Henryk Sienkiewicz, Maria Skłodowska-Curie czy papież Jan Paweł II. Na zewnątrz tego bastionu z kolei znajdują się artefakty związane z walką naszych rodaków na wszystkich frontach II wojny światowej, historią NSZZ „Solidarność” i katastrofy smoleńskiej. W głowie może się zakręcić od ciekawych historii i przedmiotów z nimi związanych, o których niezwykle barwnie potrafią opowiadać siostry zakonne i paulini, będący tu przewodnikami.
W Sali im. o. Augustyna Kordeckiego możemy zobaczyć monumentalny obraz „Polonia” autorstwa Adama Tańskiego. To przedwojenne dzieło ukazuje tysiącletnie dzieje Polski poprzez postaci około dwustu wybitnych Polaków. Wynalazców, mężów stanu, ludzi kultury i wiary. Mamy w jednym miejscu skrótowy podręcznik do nauki naszej przeszłości. Obraz dopiero od kilkunastu lat jest pokazywany wiernym.
Mamy na Jasnej Górze jeszcze wydawałoby się dobrze znane skarbiec, Salę Rycerską, wieżę, Wały Jasnogórskie, gdzie jednak, zapewniam, odnajdziemy zawsze coś nowego dla naszych oczu i umysłu. Jasna Góra trwa i zadziwia nowymi cudami.
Adam Hlebowicz
„Pielgrzym” [20 i 27 sierpnia 2023 R. XXXIV Nr 17 (880)], str. 5.
Dwutygodnik „Pielgrzym” w wersji papierowej oraz elektronicznej (PDF) można zakupić w księgarni internetowej Wydawnictwa Bernardinum.